Centar za životnu sredinu podnio je Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH inicijativu za ratifikaciju GMO amandmana na Arhusku konvenciju od strane Bosne i Hercegovine.
GMO amandman predstavlja dodatak na Arhusku konvenciju i odnosi se na učešće javnosti u donošenju odluka o namjernom unošenju u životnu sredinu i stavljanju na tržište genetski modifikovanih organizama. Do danas, GMO amandman je ratifikovalo 30 potpisnica Arhuske konvencije.
“Ratifikacijom GMO amandmana potrebno je pokazati opredjeljenost Bosne i Hercegovine za usaglašavanje domaćeg zakonodavstva iz ove oblasti sa međunarodnom i EU legislativom, te olakšati pristup informacijama i učešće javnosti, kao i povećati svijest građana Bosne i Hercegovine o pitanjima koja se tiču genetski modifikovanih organizama”, izjavio je koordinator Arhus centra Banjaluka Viktor Bjelić.
O značaju ove inicijative govori i činjenica da su je podržale 23 organizacije civilnog društva iz Bosne i Hercegovine koje se bave zaštitom životne sredine, Federalno ministarstvo okoliša i turizma te Savjet za GMO BiH.
“Konačni cilj ove inicijative je da se osiguraju prava građana Bosne i Hercegovine da budu informisani i da učestvuju u odlukama o namjernom unošenju u životnu sredinu i stavljanju na tržište genetski modifikovanih organizama. Iz ovog razloga spremni smo pružiti podršku institucijama Bosne i Hercegovine kako bi se ratifikacija ubrzala”, ističu iz Centra za životnu sredinu.
Kampanja za ratifikaciju GMO amandmana na Arhusku konvenciju od strane Bosne i Hercegovine provodi se uz finansijsku podršku GEKKO fondacije iz Njemačke i Transition program Ministarstva vanjskih poslova Češke Republike.