Predsjednik RS Milorad Dodik kaže da je spreman da da izjavu Tužilaštvu BiH, ali ne u Sarajevu, nego u pravosudnim institucijama u Srpskoj, koju odredi Tužilaštvo BiH. "Tražićemo ocjenu ustavnosti Dana BiH", kaže on
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je danas da će pred Ustavnim sudom BiH biti zatražena ocjena ustavnosti 1. marta kao "dana nezavisnosti BiH".
Dodik je rekao da će kao argumenti za takav zahtjev biti navedeni isti oni koji su korišteni u osporavanju 9. januara kao Dana Republike Srpske.
Dodik je dodao da će zahtjev za pokretanje postupka pred Ustavnim sudom BiH u vezi sa zakonom o proglašenju 1. marta "danom nezavisnosti BiH" uputiti poslanička grupa SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, od koje je on to zatražio.
"Ako je 9. januar smetao Bošnjacima u Srpskoj, Srbima smeta 1. mart kada je održan referendum na kojem Srbi nisu učestvovali, a Bošnjaci potvrdili secesiju od bivše Jugoslavije, što je bio povod za rat", istakao je Dodik.
On je napomenuo da će biti upućen i zahtjev Ustavnom sudu BiH za ocjenu ustavnosti svih zakona i opštih pravnih akata koji su usvojeni u Parlamentu Federacije BiH, jer Klub Srba u Domu naroda ove institucije nije konstituisan u skladu sa Ustavom poslije izbora 2014. godine.
Predsjednik Srpske je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da još nije dobio poziv Tužilaštva BiH za saslušanje zbog održavanja referenduma o Danu Republike, ali da će se odazvati ovom pozivu u bilo kojoj pravosudnoj instituciji u Srpskoj, a ne u Sarajevu.
"Spreman sam da dam izjavu, ali ne u Sarajevu, nego u pravosudnim institucijama u Srpskoj, koju odredi Tužilaštvo BiH. U ovom slučaju nema odgovornosti, nego je sve pitanje voluntarizma sarajevskih političara koji prijete, a među kojima je i lider SDA Bakir Izetbegović", naglasio je predsjednik Srpske.
On je ponovio da neće otići u Sarajevo zbog prijetnji, ali će izjavu dati u pravosudnoj instituciji u Srpskoj.
"Osjećam se sigurno i ponosno što je referendum protekao mirno, jer je pokazano demokratsko lice Republike. Spreman sam na saradnju, ali nisam spreman da rizikujem život poslije tvrdnje Izetbegovića da ću završiti kao Muamer Gadafi, što je poziv za ekstremne islamističke grupe da krenu na mene", istakao je Dodik.
On je naveo da će njegov tim advokata vidjeti da li zbog takve izjave ima elemenata za tužbu protiv Izetbegovića.
Dodik je rekao da je iz medija saznao da je njegova odgovornost u tome što je podržao referendum, te naglasio da su referendum podržali i drugi, te da je riječ o farsi.
"Biće zanimljivo vidjeti kako neko gradira čija je podrška manja ili veća u tom pogledu", ocijenio je Dodik.
Predsjednik Srpske je podsjetio da u Ustavu BiH nema odredbe o tome da postoje Sud i Tužilaštvo BiH i da jedina odredba koja postoji u vezi s pravosuđem BiH - odnosi se na Ustavni sud BiH.
"Ustavni sud BiH trebalo je da se nakon pet godina riješi stranaca i da se donese zakon o ovom sudu. Ništa nije urađeno, zadržani su stranci, a zakon nije donesen i radi se po internim uputstvima koje same sudije donose ili neko iz međunarodne zajednice nameće", napomenuo je Dodik.
Predsjednik Srpske je rekao da je zadovoljan brojem građana koji su se izjasnili na referendumu, kao i time da je od ukupno upisanih Srba na referendumu - izjasnilo se 74,5 odsto.
Dodik je poručio da građani Srpske treba da budu ponosni na referendum, da je on ponosan, te je zahvalio svima koji se se izjasnili, ali i onima koji nisu.
"Referendum je pokazao punu opravdanost, kao i opredjeljenje ljudi u Republici Srpskoj. Činjenica da je tri četvrtine Srba izašlo na referendum govori da je glasala Republika Srpska i teško je izvršiti podjelu, kako čujem od nekih iz Srpske, koji sami sebi pripisuju zasluge", rekao je Dodik i dodao da je priča o zakonitosti referenduma dio dnevnopolitičkih obračuna.
Predsjednik Srpske je zahvalio i političkim liderima na jedinstvu u vezi sa održavanjem referenduma, te poručio da je potvrđena ogromna podrška građana za očuvanje 9. januara, koji će ostati upisan kao Dan Republike Srpske.