• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska: Stručnjaci o blagodetima marihuane

Autor Anadolija

Seminar "Demistifikacija konoplje - konoplja u zdravstvu: teorija i praksa", koji je u srijedu održan u Zagrebu okupio vrhunske stručnjake, kako bi pridonijeli iznalaženju najboljeg modela za upotrebu konoplje.

Slobodan uzgoj marihuane dozvoljen je za sada samo u američkim saveznim državama Kolorado i Kalifornia, a mnoge zemlje Evrope i svijeta ispituju mogućnost legalizacije marihuane u medicinske svrhe.

Uvodničar je bio najpoznatiji hrvatski zagovornik korištenja marihuane u medicinske svrhe Huanito Luksetić, oboljeli od multiple skleroze. On je nedavno optužen zbog posjedovanja 15 kilograma marihuane radi prodaje, dok on tvrdi da je uzgajao 11 stabiljki isključivo za lične potrebe liječenja simptoma ove teške bolesti. Luksetić je još uvijek pod sudskom istragom, a poručio je kako je apsurdno da mu se sudi zbog biljke koja mu je poslužila kao lijek.

Luksetić je posvjedočio kako je nakon niza godina bezuspješne primjene konvencionalne medicine te raznih alternativnih metoda tek unazad četiri godine, kada je Rik Simpson predstavio konoplju i ekstrakt konoplje, konačno došao do svog lijeka za kojega tvrdi da mu je spasio život i kako su mu nestali gotovo svi simptomi bolesti.

Luksetić je sam izrađivao ulje od konoplje i poručio je kako je kupovina kanabisova ulja u sivoj zoni skup i riskantan posao, jer cijena grama ovog ulja, kazao je, varira od 30 do 60 evra, a za jedan potpun tretman je potrebno 60 grama ulja za dva mjeseca.

Na seminar je doputovao i dr. Ilia Reznik, stručnjak iz Izraela koji se bavi medicinskom upotrebom konoplje i kanabinoida, pogotovo za razne neuropsihijatrijske bolesti, kao što su hronični sindromi boli, posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), opsesivno kompulzivni poremećaj, Turetov sindrom, Parkinsonove i Alcheimerove bolesti i sl.

Učestvovao je i dr. Lumir Ondfej Hanuš, češki analitički kemičar i vodeći autoritet na području istraživanja konoplje, dobitnik brojnih nagrada iz područja kemije i medicine, a učestvovao je na seminarima u češkom parlamentu koji su usmjereni na uspostavu liječenja kanabinoidima.

Amerikanac Dr. Paul Hornbi diplomirao je zoologiju, magistrirao biohemiju i doktorirao patologiju. Ovlašten od Kanadskog saveznog odjela odgovornog za poboljšanje zdravlja da legalno analizira konoplju i autor je brojnih studija i članaka koji se odnose na konoplju.

Hornbi je kazao kako Kanabidiol (CBD) ima bolju medicinsku budućnost nego tetrahidrokanabinol (THC), iako sinergijski učinkovito djeluju protiv mnogih bolesti.

Najveća razlika između THC i CBD je što je THC psihoaktivan i može dovesti do potencijalno neugodnog, ali ne fatalnog, predoziranja, a taj se učinak ne pojavljuje kod CBD-a. Za Kanabidiol je klinički dokazano da je snažan antioksidans i antiupalni lijek i pridonosi olakšanju bolova s izrazitim smanjenjem anksioznosti. Kanabidiol se obično preporuča kao dnevni lijek za mentalnu jasnoću, fokus i anksiolitička svojstva kao i protiv raka, a djeluje protuupalno i antikonvulzivno, tj. protuepileptično", poručio je Hornbi.

Robert J. Melamede je priznat je kao jedan od vodećih autoriteta iz terapeutske uporabe konoplje koji u  svom radu tvrdi da se metabolička podloga života  može regulirati kanabinoidima u cilju promocije zdravlja i dugovječnosti. Povećanje kanabinoidne aktivnosti je neophodno za zdravlje savremenog čovjeka i ljudskog društva, a konoplja je postala suštinski nutrijent, kaže Melamede.

Na seminaru je učestvovala i Džeklin Sprus iz Australije koja je sama svjedok učinka liječenja karcinoma kože kanabisovim uljem. Odlučila je zaobići medicinske tretmane i koristeći medicinsko ulje kanabisa potpuno je izliječila karcinom kože na licu, što je posvjedočila i fotografijom.

Ministarstvo zdravlja u Hrvatskoj osnovalo je  komisiju koje bi do septembra ove godine trebalo donijeti svoje zaključke o medicinskoj upotrebi marihuane i iznijeti ih na jesen pred Sabor na izglasavanje.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE