Stanje zdravlja predsednika SRS i haškog optuženika, Vojislava Šešelja, pogoršano je i on dva dana nije dolazio u stranku, izjavio je danas član predsedničkog kolegijuma te partije Miljan Damjanović.
On je FoNetu rekao da su ove nedelje otkazane sve aktivnosti Šešelja.
Damjanović nije mogao da kaže o čemu je reč i najavio je da će se stranka narednih dana oglasiti.
Haški tribunal je od Srbije zatražio da Šešelja, optuženog za ratne zločine, koji je pušten na privremenu slobodu zbog zdravstvenog stanja, u najkraćem roku vrati u pritvorsku jedinicu u Ševeningenu.
Predstavnik Vlade Srbije Saša Obradović zatražio je od Žalbenog veća Haškog tribunala da ga sasluša i potom se izjasni da li je za povratak Vojislava Šešelja potreban nalog za hašpenje.
Nalog je prema našem Zakonu o saradnji sa Haškim tribunalom neophodan za pokretanje postupka izručenja.
Obradović je danas potvrdio Tanjugu da je podnesak kojim se traži zakazivanje rasprave po tom pitanju podnet Tribunalu i izrazio očekivanje da će rasprava biti održana u roku od desetak dana.
Do tada, Šešelj ostaje na slobodi u Srbiji pod uslovima koje mu je odredilo pretresno veće Haškog tribunala koje ga je pustilo na privremenu slobodu u novembru prošle godine, osim ako ne odluči da izmeni svoju odluku i da se dobrovoljno vrati u pritvor Haškog tribunala.
Početkom prošle sedmice Srbija je dobila odluku Žalbenog veća od 22. maja, kojom je naložen povratak Šešelja u pritvor u Hagu, ali ne i nalog za hapšenje, bez kojeg u Srbiji ne može da se pokrene postupak izručenja.
Šešelj je pušten na privremenu slobodu u novembru prošle godine nakon 12 godina provedenih u pritvoru.
Na insistiranje glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca, Žalbeno veće je naložilo Vladi Srbije da ga uhapsi do 26. maja, ili u što kraćem roku nakon toga.
Šešelj ne želi dobrovoljno da se vraća u haški pritvor, u koji je 2003. godine doborovljno otišao i još uvek čeka prvostepenu presudu.