• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ISTRAŽIVANJE EU: Hrvatska vlast drpa za "sve pare"

Autori mondo.rs Autori Agencije

Hrvatska je članica Evropske unije s najvećim nivoom korupcije u javnim nabavkama, i sa Rumunijom i Bugarskom spada u najkorumpiranije države EU-a, pokazalo je istraživanje koje je naručio Evropski parlament.


Istraživanje, koje je sproveo ugledni institut RAND Evropa, kaže da Hrvatska, Rumunija i Bugarska predvode grupu od četrnaest zemalja EU-a koje imaju iznadprosečan nivo korupcije.

Po indeksu rizika od korupcije u javnim nabavkama Hrvatska je na samom vrhu, ispred Kipra, Litvanije i Rumunije.

Hrvatska, Bugarska, Rumunija i Litvanija zbog korupcije godišnje izgube oko 15 posto BDP-a.

Analiza neprofitnog instituta RAND Evrope, koja se zasniva na tri scenarija i nekoliko metodoloških pristupa, pokazala je da korupcija Evropsku uniju godišnje košta između 179 i 990 milijardi evra.

Korupcija ima značajan društveni i politički uticaj jer podstiče nejednakost, organizovani kriminal, slabiju vladavinu prava, lošiju izlaznost na izbore i nepoverenje prema evropskim institucijama, stoji u istraživanju

Iz tih razloga RAND Evrope predlaže zakonske i regulatorne mere na državnim razinama, a jedna od njih je proširenje zaštitnog Mehanizma saradnje i provere (CVM) na veći broj EU članica.

CVM mehanizam mera je koju je pokrenula Evropska komisija uoči ulaska Rumunije i Bugarske u EU kako bi pripomogla tamošnjim pravosudnim reformama te borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.

Hrvatskoj bi uvođenje tog mehanizma, po jednom od scenarija, godišnje potencijalno moglo uštedeti oko 2,2 milijarde, a Evropskoj uniji oko 70 milijardi evra, ocenjuje se u istraživanju.

RAND Evrope predlaže i osnivanje Evropskog ureda javnog tužitelja koji bi proširio ograničeno područje delovanja OLAF-a, evropskog biroa za suzbijanje prevara te uvođenje javnog sistema nabavke (e-procurement), prenela je Hina.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE