Makedonski predsednik Đorđe Ivanov odlučio je da poništi odluku o aboliciji svih 56 državnih i partijskih funkcionera umešanih u aferu "Prisluškivanje", koju je doneo 12. aprila. Komisija protiv opoziva Ivanova.
Pod pritiskom građanskih protesta i međunarodne zajednice makedonski predsednik Đorđe Ivanov povukao je 28. maja odluku o aboliciji za 22 od 56 državnih i partijskih funkcionera umešanih u pomenutu aferu.
U saopštenju predsednika se navodi da su građani u poslednjih deset dana bili svedoci različitih interpretacija odluke o delimičnom povlačenju abolicije što je, po njegovim rečima, polarizovalo političku scenu i doprinelo sticanju sitnih dnevno političkih poena.
Ivanov je uveren da će ova njegova odluka doprineti nacionalnom pomirenju i ponuditi izlaz iz političke krize u kojoj se Makedonija nalazi gotovo godinu dana.
NIŠTA NI OD OPOZIVA
Posebna komisija makedonskog parlamenta ocenila je danas da je neosnovana inicijativa opozicije za opoziv predsednika Makedonije Đorđa Ivanova zbog odluke o aboliciji 56 političara i njihovih saradnika.
Inicijativa najveće opozicione stranke SDSM je odbijena sa šest glasova protiv i četiri za, ali će ta inicijativa i izveštaj komisije biti stavljeni na plenarnu sednicu Sobranja Makedonije u ponedeljak 13. juna.
Protiv zahteva za impičment Ivanova glasali su predstavnici vladajuće VMRO DPMNE, dok su poslanici opozicione SDSM i albanske partije DUI, koja je deo vlasti, smatrali da je inicijativa osnovana.
DEMONSTRACIJE NE POSUSTAJU
Antivladini demonstranti nastavili su proteste u Skoplju, i pored odluke makedonskog predsednika Đorđa Ivanova da poništi odluku o aboliciji.
Ivanov je odluku o aboliciji doneo 12. aprila, nakon čega su započeli protesti u okviru "Šarene revolucije", koji su održani i večeras. Kako navodi makedonski sajt Plusinfo.mk, demonstranti su ponovo uspeli da se da se probiju do zgrade Vlade uz pesmu "U borbu, makedonski narode" i bacali farbu, uprkos nastojanjima pripadnika Jedinice za brzo delovanje da spreče demonstrante do dođu do zgrade.
Ovaj medij navodi da su uoči početka protesta celokupno centralno gradsko područje Skoplja opkolile jake policijske snage, a demonstranti će se nakon Vlade uputiti ka zgradi Sobranja.