• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SVET ODLUČIO: Odlazi Tači, dolazi Kurti?

Autor mondo.rs

Lideri vodećih svetskih sila su napravili još jednu od "istorijskih" odluka koje se tiču ovog dela sveta - s političke scene Kosova eliminisaće se većina aktuelnih komromitovanih lidera, među njima i aktuelni kosovski predsednik Tači.

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane ocenio je, u susret vanrednim parlamentarnim izborima na Kosovu i Metohiji, 11. juna, da je "plan vodećih država sveta da se sa političke scene Kosova eliminiše većina aktuelnih lidera, među njima i aktuelni kosovski predsednik Hašim Tači".

Vučić i Kurti će zatvoriti pitanje Kosova

"Zbog toga ne treba da iznenadi budući uspeh pokreta Samoopredeljenja", navodi IFIMES i dodaje da ne bi trebalo da iznenadi mogućnost da jednog dana dijalog između zvaničnog Beograda i Prištine okončaju Aleksandar Vučić i Albin Kurti (Samoopredeljenje)", stoji u analizi.

U analizi pod nazivom "Kosovo: Nagoveštaj tektonskih promjena na političkoj sceni", IFIMES podseća da još uvek nisu uspostavljeni Specijalni sud i tužilaštvo za ratne zločine, koji bi procesuirao i navode iz istrage Saveta Evrope o trgovini ljudskim organima, iako je pokrajinska skupština još aprila 2014. usvojila nacrt Zakona o ratifikaciji međunarodnog sporazuma između Kosova i EU o misiji EU za vladavinu zakona, kojim se predviđa formiranje tog suda i tužilaštva.

"Bez utvrđivanja istine posledično nema ostvarivanja pravde i postizanja pomirenja na Kosovu. Posle potpisivanja briselskog sporazuma plan vodećih država sveta je da se sa političke scene Kosova eliminiše većina aktuelnih lidera, među njima je i aktualni kosovski predsednik Hašim Tači", smatraju u ljubljanskom institutu.

U analizi se navodi da "zbog katastrofalnog stanja u kosovskom pravosuđu nije moguće procesuirati počinitelje ratnih zločina, nosioce organizovanog kriminala i korupcije".

"Jezgro kriminala na Kosovu nalazi se u Agenciji za privatizaciju, u sferi javnih tendera, u javnim kompanijama, kontroli carina… Kriminal na Kosovu vuče korene još od vlade u egzilu", ocenjuje IFIMES.

Podseća se da na prošlim parlamentarnim izborima 2014. Tači obećao otvaranje 200.000, a Isa Mustafa 120.000 novih radnih mesta, a da je "umesto toga došlo do novog talasa masovnog iseljavanja sa Kosova u zemlje zapadne Evrope".

"Aktuelna vlada u poslednje četiri godine nije uspela da riješi nijedno ključno pitanje za Kosovo, a otvorila je tri ključna pitanja za napredak Kosova: rešavanje demarkacionog sporazuma o granici između Kosova i Crne Gore, formiranje Zajednice Srpskih opština (ZSO) i osnivanje Vojske Kosova", stoji u analizi.

IFIMES ocenjuje i da su "kosovske vlasti do sada imale zanemarljive uspehe u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala".

"Prema ocenama analitičara, Kosovo predstavlja svojevrstan raj za kriminalce zbog oslabljenog delovanja institucija i snažnih veza između političkih i kriminalnih struktura. Ilustrativan je slučaj Nasera Keljmendija, protiv kojeg se vodi sudski proces u Prištini zbog optužbi za ubistvo. Naime, Keljmendi je jedan od vodećih narko dilera u Evropi, koji se zbog toga nalazi na američkoj 'crnoj listi'", navodi ljubljanski institut.

Povodom formiranja predizbornih koalicija na Kosovu, IFIMES navodi da istraživanja javnog mnjenja na Kosovu pokazuju da će se politička bitka na predstojećim izborima voditi između pokreta Samoopredeljenja i koalicija okupljenih oko LDK i PDK.

"Neopredeljeni birači su mišljenja da je potrebno kazniti aktuelnu vladu (LDK - PDK) što može dovesti do tektonskih poremećaja na kosovskoj političkoj sceni i dolaska na vlast Samoopredeljenja i njenog neformalnog lidera Aljbina Kurtija... Takva situacija može da dovede do potpune eliminacije predsednika Kosova Tačija, koji je zbog toga ušao u koaliciju sa Ramušom Haradinajem (AAK) i Fatmirom Ljimajem (Nisma), svojim najljućim političkim protivnicima, kako bi pokušao da spase što se spasiti može i time pokazao da mu je jedini cilj ostanak na vlasti", ocenjune institut.

IFIMES dodaje da se "očekuje da birači kazne takvu neprincipijelnu koaliciju koja je opterećena brojnim hipotekama i koja je do sada već imala priliku da pokaže šta može učiniti za Kosovo".

Navodi se da će se tako "pitanje osnivanja Zajednice srpskih opština (ZSO), demarkacija granice između Kosova i Crne Gore, kao i osnivanje Kosovske vojske po svemu sudeći rešavati u paketu", pri čemu će "zvanični predstavnici manjinskih zajednica imati značajnu ulogu".

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE