Danas se navršavaju 24 godine od zločina nad srpskim starcima u selu Mirlović Polje kod Drniša u Hrvatskoj, a za ovaj zločin, koji su počinili hrvatski specijalci, do danas niko nije procesuiran.
Zločin je izvršen pred očima mnogobrojnih pripadnika Unprofora, a do sada niko nije procesuiran ni pred međunarodnim, ni pred domaćim sudovima, saopštio je Dokumentaciono-informacioni centar "Veritas".
Na osnovu informacija do kojih je došla rodbina ubijenih, u ubistvu meštana Mirlović Polja učestvovali su Marko Skejo iz sela Ružić kod Drniša koji je i komandovao tom jedinicom, te Mirko Kušeta i Ilija Buzov iz Mirlović Polja.
U selo Mirlović Polje, koje je bilo pod kontrolom vlasti Republike Srpske Krajine (RSK), na današnji dan, 6. septembra 1993. godine u 6.30 časova upala je diverzantsko-teroristička grupa iz sastava Hrvatske vojske i izmasakrirala sedam srpskih civila prosečne starosti 71 godina.
Među njima je bilo pet žena, dok je jedna 65-godišnjakinja teško ranjena.
Marija Trzin stara 65 godina i njena 10 godina mlađa komšinica Ljubica Trzin, kći Stevana, sklonile su se u podrum jedne kuće, bežeći od granata.
Čuvši kucanje na podrumskim vratima, krenule su da provere ko to kuca i čim su se otvorila vrata jedan hrvatski vojnik je u podrum ubacio bombu koja je na licu mesta usmrtila Ljubicu, a Mariju teško ranila.
Godišnjica Oluje: Hrvatska slavi zločin nad Srbima
Tek uveče je Mariju grupa srpskih vojnika odvezla u kninsku bolnicu i tako joj spasili život.
Sutradan je u selo došla civilna zaštita RSK u pratnji pripadnika Civilne policije UN radi asanacije terena. Oni su pronašli tela srpskih staraca na zgarištima njihovih kuća.
Pronađeni su zapaljeni leševi Milana Bibića (67) i njegove supruge Vasilije (67), Ljubice Trzin (56), dok su tela supružnika Bože (86) i Božice (81) Bibić i Marte Šarac (86) pronašli kod seoske lokve.
Uz ustaške pesme pale srpsku zastavu u Kninu VIDEO
Istog dana tela su pokopana na mesnom groblju bez obdukcije, da bi, u prisustvu vojnih posmatrača UN i vojnog lekara britanskog bataljona u sastavu UN, bila izvršena ekshumacija.
Tela je pregledao sudski veštak Željko Karan iz Banjaluke koji je sačinio kompletan nalaz u koji su imali uvid i predstavnici Unprofora.
U novembru 2011. godine "Veritas" je Tužilaštvu za ratne zločine Srbije, na njihov zahtev, dostavio svu raspoloživu dokumentaciju o ovom zločinu.
Tužilaštvo je, nakon pretkrivičnog postupka, predmet ustupilo hrvatskom tužilaštvu pred kojim se istraga još vodi protiv NN lica.
U Mirlović Polju je 1991. godine živelo 188 Srba, a danas u tom selu nema Srba.