Nekoliko hiljada kriminalaca iz Srbije koji se bave švercom droge godinama hara Španijom!
Mafijaši iz naše zemlje vođe su misterioznog balkanskog kartela, u čijem sastavu je više od 100 narko-bandi čiji su članovi sa prostora bivše Jugoslavije.
Oni na Pirinejskom poluostrvu obrću milione evra od posla sa kokainom iz Južne Amerike, ali i marihuanom, koja se uzgaja na mini-plantažama u ovoj zemlji.
Međunarodna mreža Prema podacima španske policije, čak stotinu kriminalnih organizacija koje predvode Srbi razvilo je veliki posao sa drogom.
Španski istražitelji označavaju ih kao „surove, opasne i najveću prijetnju“.
"Prve grupe Balkanaca stigle su na područje Španije još 2001. godine. Uglavnom su tada bili Albanci, specijalizovani za krađe, a njihov put su slijedili Srbi i Crnogorci - trgovci drogom. Bježeći od pravde ili tražeći bolji život, mnogi su krenuli i putem Latinske Amerike", navodi španski El Pais:
"Oni su postali dio međunarodne mreže koja švercuje drogu i oružje, a infiltrirali su se i počeli da upravljaju jedrilicama i brodovima velikih kompanija. Brzo su došli do Brazila, stvorili tu jake kontakte i maltene napravili svoju koloniju u luci Santos, odakle su brinuli o poslu sa kokainom. Njihovo sljedeće uporište je Kolumbija, u kojoj su se povezali sa grupama revolucionara i kontrolisali šverc oružja. Osnovni problem u hvatanju Balkanaca jeste to što svi imaju više identiteta".
Nova baza
Bivši operativac DB Boža Spasić kaže da su srpski kriminalci početkom dvehiljaditih Njemačku, Francusku i Austriju zamijenili novim bazama.
"U to vrijeme je došlo do ekspanzije šverca kokaina iz Južne Amerike, pa je Španija, zemlja sa dugačkom obalom i mnogo luka i rubnih gradova, bila idealna. Osim toga, u Španiji je već postojao organizovani kriminal, a policija je bila poznata kao korumpirana, pa su se lako nabavljala njihova dokumenta. Španske luke su bile dovoljno velike da prime ogromne tovare droge, a i kontrola je bila slaba", objašnjava Spasić i dodaje:
"Srbi i Crnogorci su došli u Španiju, a njihov put slijedili su i Hrvati, tako da se može reći da je to balkanska baza od Barselone, Madrida, pa duž obale ka Portugalu i Francuskoj. Među prvima koji su se obreli u Španiji bili su „zemunci“ koji su bježali pred odmazdom, ali i zbog rasturenog posla u Srbiji. Vremenom su se veoma prilagodili, pa su tu doveli i porodice. Operativni podaci pokazuju da se u Španiji trenutno nalazi između tri i sedam hiljada naših državljana, od čega se veliki broj bavi kriminalom, što je ogromna populacija. Oni su potpuno preuzeli posao sa drogom jer mogu jedrilicama da dođu do velikih brodova u Gibraltaru i preuzmu tovare, to im je posebna specijalnost i po tome su poznati".
Tovari droge
Trojica Hrvata uhapšena su nedavno na Kanarskim ostrvima sa tovarom kokaina vrijednim 40 miliona evra.
"Droga koju je trebalo da isporuče vjerovatno je u vlasništvu balkanskog kartela. Prema procjeni operativaca, čak 100 ovakvih organizacija hara Pirinejskim poluostrvom", priča dobro obaviješteni izvor.
Rat škaljarskog i kavačkog klana počeo je 2014. u Valensiji nestankom tovara kokaina iz jednog štek-stana.
"Jedinstveni kotorski klan pocijepao se na „škaljarce“ i „kavčane“, koji su se razračunavali najprije u Srbiji i Crnoj Gori, a kasnije širom Evrope. Operativni podaci pokazali su da se i Alan Kožar, saradnik vođa „škaljaraca“, koji je u julu likvidiran na Krfu, jedno vrijeme krio upravo u Španiji", navodi sagovornik.
Plantaže marihuane
Španska policija je u proteklih nekoliko godina otkrila više od 30 laboratorija za proizvodnju marihuane, a tokom ovih akcija uhapšeno je nekoliko desetina Srba.
"Klima u Španiji je pogodna za uzgoj ove droge, kazne su niske, pa je to veoma primamljivo Srbima, koji prave mini-plantaže. Zaposleni na ovim hacijendama takođe su Srbi, koji tu dođu na nekoliko mjeseci. Organizacije koje se bave proizvodnjom marihuane imaju razrađene šeme, a njihovi članovi prate stroga uputstva", priča izvor.
Srbi uhapšeni ili ubijeni na Pirinejskom poluostrvu
Srbi uhapšeni ili ubijeni na Pirinejskom poluostrvu
VLADIMIR MILISAVLJEVIĆ ROBIJA 22 GODINE U NAJSTROŽEM ZATVORU
Dvije godine, robija u najozloglašenijem zatvoru u Španiji.U zatvor je dospio 2012, kada je u Valensiji uhapšen s Lukom Bojovićem zbog nezakonitog posjedovanja oružja, a dobio je još četiri godine zbog prikrivanja ubistva Milana Jurišića Jureta. Inače, za Milisavljevićem je bila raspisana potjernica jer je u Srbiji osuđen na 35 godina zbog pomaganja u ubistvu premijera Zorana Đinđića.
LUKA BOJOVIĆ PAO U ŠPANIJI I DOBIO 18 GODINA
Luka Bojović (47), navodni vođa zemunskog klana, nalazi se u Španiji na izdržavanju zatvorske kazne jer je 2012. godine zajedno sa Vladom Budalom uhapšen u Valensiji zbog nezakonitog posjedovanja oružja, a 2015. pravosnažno je osuđen na 18 godina. Poslije spektakularne akcije hapšenja Bojovića, španski policajci objelodanili su da su „digli Luku tako što su prethodno pratili njegovu ženu“.
Izvor: Instagram/Printscreen/soniasuarezgmzSTRAHINJA STOJANOVIĆ BORAVIO U ŠPANIJI
Strahinja Stojanović (30) ubijen je 13. septembra u eksploziji bombe koja je postavljena ispod njegovog automobila BMW x5 na Novom Beogradu, tada je sa njim bila i djevojka Kolumbijka Sonja Suarez Gomez (45). Sumnja se da je Stojanoviću jedno vrijeme utočište bilo Španija. Strahinja je dospio u žižu javnosti 11. avgusta 2018, kada je u Zemunu eksplodirao njegov „audi“, u kom je u trenutku detonacije bila bivša misica iz Španije Olat Bilbao Gonzales (22).
NEBOJŠA STOJKOVIĆ STOJKE IZREŠETAN U BARSELONI,ODSEČEN MU PRST
Nebojša Stojković (52), zvani Stojke, navodni vođa rakovičkog klana, bio je teško ranjen u avgustu 2017. u Barseloni, u Španiji. Upucan je sa četiri metka u glavu i u grudi i, kao poruka, kako se spekulisalo, odsječen mu je prst na ruci. Poslije neuspjelog atentata dugo je boravio u bolnici, ali je na kraju uspio u potpunosti da se oporavi. Nakon pokušaja ubistva odmah se posumnjalo da iza ovog zločina stoji kavački klan, a spekulisalo se i da je na njega pucao plaćeni ubica Čaba Der.
MILOŠ PERUNIČIĆ LIKVIDIRAN USRED BIJELA DANA
Baranin Miloš Peruničić (41) brutalno je likvidiran 2. juna ove godine u Marbelji, i to dok je nekome snimao glasovnu poruku na mobilnom telefonu. Na njega je, prema riječima očevidaca, iz automatskog oružja pucao muškarac u mornarskom odijelu, koji je pobjegao motorom. Uhapšeni za ovaj zločin su Beograđanin Nemanja S. (22), Duško Š. (29) i Nikola D. (33), a sud u Marbelji ovu istragu drži u strogoj tajnosti. Inače, Peruničić se dovodi u vezu sa škaljarskim klanom.
Izvor: YouTube/Kanal MUP-a RH i policijeZIJAD NURKOVIĆ UBIJEN PRED TRUDNOM ŽENOM I ĆERKOM
Zijad Nurković (24) ubijen je 18. aprila 2019. godine, dok je bio na odmoru u španskom ljetovalištu u blizini Malage sa trudnom suprugom i ćerkom. Nepoznati napadač prišao je njihovom vozilu i pucao mu u glavu, dok su svi bili u automobilu. Zijad je neko vrijeme pijre likvidacije boravio u Španiji, a pretpostavlja se da je čuvao leđa svom kumu Alanu Kožaru.
ALAN KOŽAR ČUVALI GA LJUDI LUKE BOJOVIĆA
Baranin Alan Kožar (43), blizak škaljarskom klanu i bitan čovek Luki Bojoviću, ubijen je 23. jula zajedno sa Užičaninom Damirom Hadžićem (45) ispred vile koju su iznajmljivali na grčkom Krfu, i to sa 29 metaka. Navodno, Bojović je angažovao svog bliskog saradnika Kožara za ubistvo Slobodana Šaranovića, koji se, inače, teretio za ubistvo Nikole Bojovića, Lukinog brata. Nakon toga Kožar je pobjegao u Španiju.