• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dodik o štetama od poplava u Bijeljini

Autor SRNA

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je na području Bijeljine poplavljeno 26.000 hektara obradivih površina, 7.000 objekata i više od 260 preduzeća.

"Tu nije uračunata i prikazana infrastruktura i vjerovatno je u tom pogledu visoka oštećenost infrastrukture na području grada", rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Bijeljini.

Dodik je naglasio da je nivo voda koje su poplavile Republiku Srpsku bio izuzetno veliki, da svakako postoje određeni problemi, a možda i organizacioni propusti.

On je istakao da je u ovom trenutku važno nastaviti pružati podršku stanovništvu gdje još voda nije izbačena iz objekata i nastaviti sa podrškom poljoprivrednicima da ponovo zasiju određene površine.

Dodik je rekao da je sa predstavnicima lokalne vlasti u Bijeljini razgovarao o nizu mjera koje je neophodno preduzeti, kao i o mjerama koje se već preduzimaju u vezi sa sistemom odbrane od poplava.

"Bilo je različitih spekulacija, ali moram da kažem da je preko republičkih institucija u najtežim danima za ovaj grad vezano za poplave doznačena znatna količina hrane za stanovništvo, stočne hrane, dodijeljeno je 11 tona sjemena, više od 70.000 sjetvenih jedinica za kukuruz, 20.000 litara dizela, te mlijeko, konzerve i sve što je bilo neophodno", naveo je Dodik.

On je istakao da je hrana stizala od međunarodnih i regionalnih donatora i značajan dio pomoći skoncentrisan je u Bijeljinu.

"Republičke institucije vlasti, u saradnji sa gradskim, adekvatno su tretirale ovaj grad i u svakom pogledu ispunjavale su sve zahtjeve koji se realno mogli da budu realizovani", rekao je Dodik.

On je dodao da je u pogledu vanrednih situacija i organizovanja Civilne zaštite potpuna odgovornost na lokalnoj zajednici, koja je po zakonu ta koja organizuje Štab za vanredne prilike.

"Civilna zaštita na nivou Republike Srpske je koordinator i očigledno je da je bilo određenih problema u koordinaciji različitih nivoa vlasti, te da je neophodno da se ti nedostaci koje smo vidjeli u ovom vremenu na adekvatan način otklone", rekao je Dodik.

On je dodao da je gradsku vlast i gradonačelnika Bijeljine Miću Mićića informisao o namjeri institucija Vlade Srpske da ove sedmice usvoje paket mjera koje će podrazumijevati intervencije.

"To je, prije svega, formiranje fonda solidarsnosti koji će imati svoje jasne i vidljive izvore prihoda. Biće propisano upravljanje tim fondom i tretiranje šteta koje su učinjene isključivo ovom poplavom. Fond će biti isključivo usmjeren na sanaciju štete od poplava koje su se desile na prostoru gdje je proglašena vanredna opasnost i gdje je bilo štete", pojasnio je Dodik.

Predsjednik Srpske je dodao da se u tom pogledu računa na uvođenje određenih taksi i doprinosa na plate, na telefone, kao i na neke druge izvore finansiranja. "Želimo da republičke institucije vlasti, osim donošenja zakona, uspostave taj fond, a nakon toga da počne realizacija konkretnih mjera", naveo je Dodik.

On je dodao da će prva mjera koja će biti realizovana preko ovog fonda biti isplata svakom domaćinstvu koje je poplavljeno po 5.000 KM u protivvrijednosti vaučera kako bi se mogle obezbijediti neophodne stvari za sanaciju, prije svega stambenog objekta.

Predsjednik Dodik je naglasio da je predviđena i podrška privredi i infrastrukturi, kao i poljoprivredi.

"Mnogi već ranije potopljene površine, tamo gdje se voda povukla, presijavaju i pokušavamo da stignemo da u ovoj sjetvenoj sezoni imamo i gotov rod", rekao je Dodik.

On smatra da je odgovornost institucija veoma vidljiva i da je potrebna tijesna koordinacija i organizacija, prije svega, sa institucijama na lokalnom nivou, te da lokalna vlast treba da ponudi svoje mjere podrške, od toga da za poplavljena područja budu otpisani i ukinuti porezi na imovinu i neke druge stvari.

"Mjerama elektroprivrede, poreske uprave, kao i mjerama ostalih institucija doći ćemo do cjelovitog programa pomoći stanovništvu i privredi ugroženima poplavama", rekao je Dodik.

On je naveo da je nekoliko projekata bitno za odbranu područja Semberije, kao što su stabilizacija nasipa na Rači, sanacija tačke Visoč u dužini od 1,5 kilometara, sanacija korita rijeke Janjica, zatim crpna stanica Topolovac

Dodik je dodao da je u posljednjih nekoliko godina preduzeće "Vode Srpske" poduzelo niz aktivnosti i učinilo maksimalan napor za realizaciju nekoliko projekata.

"Prije svega stabilizacija nasipa u Rači, dužine od dva i po kilometra i podizanje nivoa odbrane. `Vode Srpske` su ovih dana potpisale ugovor sa izvođačem za sanaciju tog nasipa. Ključna druga tačka, koja je predstavljala opasnost, je Visoč gdje se u dužini od kilometar i po treba izvršiti sanacija, stabilizacija i povećanje nivoa odbrane kroz projekte koji ukupno koštaju tri miliona KM. Čeka se samo da se još neki imovinski odnosi riješe, te da se stvore uslovi da se uđe u sanaciju ovog projekta", naveo je Dodik.

On je rekao da je veoma važan i projekat korita rijeke Janjica koja je bila ključna opasnost za sam grad, a čija je vrijednost 526.000 KM, zatim odvodni kanal za grad Bijeljina za koji je ugovoreno 669.000 KM na sanaciji, kao i crpna stanica Topolovac gdje je napravljen ugovor sa izvođačem radova iz Bijeljine vrijedan 1,5 miliona KM.

Dodik je istakao da to ukupno predstavlja ulaganja u vodoprivredu od šest miliona KM, čime bi bilo riješeno četiri-pet od šest ili sedam najrizičnijih tačaka u vezi vodoproivrednih objekata.

Predsjednik Srpske je naglasio da je ključno pitanje odbrana od Drine, te podsjetio da su aktivnosti na izgradnji takozvanog drinskog nasipa počele još 2010. godine, a da su prije godinu dana grad Bijeljina i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske potpisali ugovor o međusobnim pravima i obavezama kojim je predviđeno da Vlada preuzima obavezu izgradnje tog objekta, a grad Bijeljina obevezu rješavanja imovinsko-pravnih odnosa.

"Važno je reći da je pregovarački postupak sa Svjetskom bankom vođen i završen i da očekujemo da se u narednih 30 dana dođe do odobravanja 13,8 miliona dolara za ovaj nasip. Uz angažman vlastitih sredstava obezbijediće se, kako je predviđeno, da u naredne tri do četiri godine bude završen nasip u dužini od 33 kilometra i to bi predstavljalo kompletnui odbranu od voda Drine kakve smo vidjeli ove godine i ne bi bilo moguće da one ugroze ovaj prostor kada se taj nasip izgradi", pojasnio je Dodik.

On je dodao da je glavni projektant odabran od preduzeća "Vode Srpske" i da će se pokušatiti skratiti period projektovanja, a da grad Bijeljina ostaje u obavezi da riješi imovinsko-pravne poslove na toj lokaciji.

Dodik je naveo da je u razgovoru sa gradonačelnikom Bijeljine Mićom Mićićem danas pokušao da locira odgovornosti i obaveze u pogledu ovog projekta.

On je dodao da je projektovanje naručeno, da će po dobijanju glavnog projekta taj projekat ići na reviziju i da se u tim trenucima očekuje odobravanje kredita od 13,8 miliona dolara, a nakon toga slijedi raspisivanje tendera za izvođača radova.

"Cijenimo da bi to sve moglo da bude do kraja godine, da sve bude operativno spremno kako bi mogao da počne da se gradi taj nasip i vjerujemo da će grad u tom periodu završiti ovo što je preuzeo memorandumom", rekao je Dodik.

On je istakao da, sa stanovišta republičkih institucija vlasti i angažmana Vlade Srpske, nije bilo nikakvih zastoja ni diskriminacije, da su jednako tretirani svi prostori koji su pogođeni poplavama.

"Naravno da u takvim trenucima uvijek nešto nedostaje, tako da ljudi prave različite spekulacije i konstrukcije. U svakom slučaju, nastavićemo da radimo sa ljudima na terenu da obezbijedimo da šteta koju su imali koliko-toliko bude sanirana i da se obezbijedi nastavak života", naveo je Dodik.

On je naglasio da Vlada Republike Srpske i vlasti Srpske ni u jednom trenutku nisu na nefer način tretirale Bijeljinu kako se pokušavao stvoriti utisak na lokalnom nivou.

"Taj utisak je pogrešan, lažan, spekulativan i politikantski. Vlasti Srpske se mogu ponositi značajnim brojem objekata koje smo ovdje završili i naravno da kredibilitet odnosa sa lokalnom strukturom vlasti dovodimo u pitanje, jer je očigledno da lokalna vlast ovdje ne ispunjava svoje obaveze", istakao je Dodik.

On je podsjetio na izgradnju Bolnice u Bijeljini koja radi već godinu dana, a za koju je lokalna vlast ostala dužna 7,5 miliona KM, dok je republička vlast izvršila sve svoje obaveze koje premašuju 70 miliona KM.

Kao predsjednik Republike, Dodik je pozvao na okupljanje kako bi bili završeni svi projekti i istakao da je spreman da odgovara za sve navedene projekte u oblasti vodoprivrede u Bijeljini, te da je uvjeren da će oni biti završeni.

"Potpuno sam siguran da će to biti jedan ozbiljan sistem odbrane", naglasio je Dodik.

On je ukazao da određene naknade za vodoprivredu koje prima budžet grada Bijeljina prelaze 2,5 miliona KM i da je to bilo dovoljno da se riješe svi imovinsko-pravni odnosi.

"Lokalna vlast sada traži saglasnost Vlade Srpske za nova kreditna zaduženja. Postavlja se pitanje šta je sa 2,5 miliona KM koja služe inače za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. Opština je imala dovoljno novca da riješi sve imovinsko-pravne odnose za projekte koji su već sada ugovoreni, nije ih riješila, a pošto je riječ o velikom projektu drinskog nasipa na 33 kilometra trebaće rješavati mnogo imovinskih odnosa. Tada smo spremni da pomognemo gradu Bijeljina i damo saglasnost da ojačaju svoje finansije u tom pogledu", rekao je Dodik.

On je napomenuo da dosadašnji projekti i imovinski odnosi, prema tvrdnjama onih koji poznaju taj problem, nisu bili veće vrijednosti od 300.000 - 400.000 KM, a da je grad imao iz naknade od vodoprivrede 2,5 miliona KM.

"Želim to da kažem, ne da bi pravili nove raskole, nego zato što je potrebno da znamo o čemu se ovdje radi i da se bude pravilno informisano", zaključio je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske, nakon konferencije za novinare, otišao je u obilazak poplavljenih područja u Bijeljini.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE