Nakon što je Zenicu poslije podne pogodio zemljotres jačine 3,5 stepeni Rihterove skale u rudniku Raspotočje došlo je do obrušavanja materijala. Povrijeđena su dvojica rudara, a osam njih je zatrpano.
Čivić je naveo da spasilačka četa pokušava doći do osam rudara koji su blokirani u rudarskoj jami. Jedan hodnik je odsječen i do rudara treba otkopati 30 do 35 metara nanosa pokrenutog materijala usljed potresa, objavili su federalni mediji.
Prema njegovim riječima, svih osam rudara u dobrom su fizičkom i psihičkom stanju, uspostavljena je telefonska veza s njima i upumpavaju im se dodatne količine vazduha kako bi mogli boraviti u toj prostoriji.
Čivić je za Agenciju Anadolija izjavio da je nezahvalno prognozirati do kada bi rudari mogli ostati u jami.
"Može desiti da se naiđe na prepreke, a opet može se desiti i da ih oslobodimo u najkraćem roku", pojasnio je Čivić. On nije mogao da otkrije imena zarobljenih rudara.
Ispred kapije rudnika nalazi se veliki broj članova porodica zatrpanih rudara koje čekaju bilo kakvu informaciju o njihovom stanju. Međutim, kako tvrde, niko im ne želi reći ko su rudari koji su ostali u jami.
"Niko nam ništa ne želi reći. Zar je moguće da ne znaju ko je zarobljen ako su stupili s njima u kontakt kako kažu i imaju uspostavljenu liniju", rekle su porodice zarobljenih rudarara za "Klix" portal.
Alisa Alić, supruga Muniba, jednog od rudara druge smjene u rudniku Raspotočje, za Agenciju Anadolija je kazala da nema informacija o suprugu koji je radio drugu smjenu, ne zna da li je zarobljen niti da li se uopšte nalazi među osam zarobljenih rudara.
Alisa pojašnjava da joj nije jasno zašto se niko od rudara još nije pojavio na površini i javio porodicama.
"Vjerujemo da nas lažu i da je možda cijela smjena rudara zarobljena u rudniku i sve što nam je direktor rekao je da rade na otkopavanju", pojasnila je Alisa.
U Zenicu je stigao i federalni premijer Nermin Nikšić, te generalni direktor JP Elektrodistribucija Elvedin Grabovica.
Ovo je treća nesreća u zeničkoj jami Raspotočje koja se dogodila ove godine. U sličnoj nezgodi, koja je uslijedila nakon gorskog udara, težu povredu je zadobio jedan rudar, a četiri rudara su lakše povrijeđena. U martu su dva rudara teže povrijeđena, dok je devet zadobilo lakše povrede, podsjeća "Al Džazira Balkan".
Jama Raspotočje je najdublja jama u BiH i gorski udari koji su vrlo česti, izazivaju iznenadno obrušavanje. Oni se ne mogu predvidjeti i ne mogu se neutralisati.