• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nacrt rezolucije: Osuda svih zločina u Ex Yu

Autor SRNA

U Nacrtu rezolucije o BiH koji je Rusija podnijela Savjetu bezbjednosti UN izražava se žaljenje zbog ozbiljnih zločina koji su počinjeni tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji nad ljudim različitog etničkog i vjerskog porijekla.

U Nacrtu ruske rezolucije izražava se saučešće žrtvama na svim stranama sukoba u bivšoj Jugoslaviji, kao i njihovim porodicama i pozivaju države članice Savjeta bezbjednosti da nastave da pružaju dugoročnu podršku preživjelima, kao što je i predviđeno.

Naglašava se odgovornost država da poštuju relevantne obaveze po međunarodnom pravu kako bi se okončala nekažnjivost i krivično procesuirali odgovorni za veoma ozbiljne zločine koji se tiču međunarodne zajednice u cjelini.


U Nacrtu rezolucije, koju je ruska delegacija u UN podijelila svim članicama Savjeta bezbjednosti, u koji je agencija "Sputnjik" imala uvid, podsjeća se na presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog suda pravde koje se odnose na zločine počinjene od različitih strana u sukobima na teritoriji bivše Jugoslavije.

U Nacrtu se podsjeća na odgovornost država za okončanje nekažnjivosti i krivično gonjenje odgovornih za genocid, zločine protiv čovječnosti, ratne i druge zločine.

U dokumentu ruske delegacije najoštrije se osuđuju veoma ozbiljni zločini koji se tiču međunarodne zajednice u cjelini, a koji su počinjeni tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji nad ljudima različite etničke i vjerske pripadnosti.

Ruska delegacija u Nacrtu rezolucije pozdravlja rad Međunarodne komisije za nestala lica i Instituta za nestala lica BiH, koji locira i identifikuje ostatke žrtava u BiH, a koji je dao značajan doprinos izvođenju počinilaca pred lice pravde.

U dokumentu se ponovo potvrđuje podrška Mirovnom sporazumu, kao i Parisko-dejtonskom sporazumu o stvaranju Federacije BiH od 10. novembra 1995. godine i apeluje na strane da se striktno pridržavaju obaveza prema ovim sporazumima.

Ponovo se naglašava da primarna odgovornost za dalje uspješno provođenje Mirovnog sporazuma leži na vlastima u samoj BiH.

U Nacrtu rezolucije apeluje se na Bošnjake, Hrvate i Srbe i na sve građane BiH iz oba entiteta - Republike Srpske i Federacije BiH, da unapređuju mir, pravdu, toleranciju i pomirenje, na osnovu Mirovnog sporazuma.

U Nacrtu se ponovo potvrđuje predanost očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih zemalja na teritoriji bivše Jugoslavije u okviru njihovih međunarodno priznatih granica.

Naglašava se predanost podršci provođenju Opšteg okvira sporazuma za mir u BiH i aneksima uz njega, kao i relevantne odluke Savjeta za provođenje mira /PIK/.

U Nacrtu rezolucije naglašava se uloga Mirovnog sporazuma u postkonfliktnom pomirenju u BiH, kao i u širem regionu.

U dokumentu se skreće pažnja svih država na mehanizme pravde i pomirenja u punom obimu, uključujući nacionalne, međunarodne i "mješovite" krivične sudove i tribunale i komisije za istinu i pomirenje, te napominje da takvi mehanizmi mogu da unaprijede ne samo individualnu odgovornost za ozbiljne zločine, već i mir, istinu, pomirenje i prava žrtava.

U Nacrtu rezolucije ponovo se potvrđuju relevantne odredbe Završnog dokumenta Svjetskog samita 2005. koji se odnosi na zaštitu civila u oružanom sukobu, uključujući paragrafe 138 i 139 o odgovornosti za zaštitu stanovništva od genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovječnosti.

BRITANSKA REZOLUCIJA BI UČINILA BiH NESTABILNIJOM

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obavijestio je Savjet bezbjednosti UN da je za Republiku Srpsku neprihvatljiva rezolucija o Srebrenici koju je predložila Velika Britanija jer ne doprinosi pomirenju i njeno usvajanje bi učinilo BiH nestabilnijom.

U pismu upućenom generalnom sekretaru UN, predsjedavajućem i svim članicama Savjeta bezbjednosti UN, navodi se da institucije Republike Srpske, u punoj saglasnosti, konstatuju da je potrebno Srebrenicu proglasiti mjestom zločina i nad Srbima i nad Bošnjacima, čime bi se na zajednički način odao pomen svim žrtvama i poslala poruka svijetu o zločinima koji su se desili tokom tragičnog sukoba u BiH.

U pismu, povodom inicijative rezolucije Velike Britanije o Srebrenici najavljene u Savjetu bezbjednosti UN, navodi se da je potrebno formirati Međunarodnu ekspertsku komisiju koja će utvrditi sva dešavanja u Srebrenici u periodu 1992 - 1995 godina.

U pismu se podsjeća da je srpski narod kroz dva svjetska rata bio na strani progresivnih, slobodarskih snaga antifašizma, a da se ovom rezolucijom i snažnom medijskom kampanjom na srpski narod stavlja hipoteka počinilaca teških djela kažnjivih prema međunarodnom pravu.

"Rezolucijom se srpskom narodu, koji je uvijek vodio odbrambene ratove i bio na strani progresivnih snaga, želi nametnuti kolektivni osjećaj krivice i odgovornosti. Prijedlog ove rezolucije predstavlja dio upornih napora da se destabilizuje ovaj prostor i usmjeri ka centralizaciji BiH", navedeno je u pismu predsjednika Srpske.

U pismu se navodi da su institucije Srpske opredijeljene za evropsku budućnost, za dijalog i saradnju, demokratsko uređenje i efikasne i funkcionalne organe i institucije BiH i potpuno poštivanje Opšteg okvirnog sporazuma za uspostavljanje mira u BiH i njegovih Aneksa, kojim se nedvosmisleno potvrđuje i garantuje ustavnopravni položaj Republike Srpske.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE