Posebni kolektivni ugovor je neprimjenjiv na nivou zdravstvenih ustanova Srpske i mnoge ustanove ga ne primjenjuju jer to nije moguće u praksi, kažu predstavnici sindikata medicinara.
"Veliki broj ustanova nije potpisao Posebni kolektivni ugovor većinom čekajući da to glavne zdravstene ustanove prve završe. Kolektivni ugovor nije u duhu zakona i u duhu struke koju mi obavljamo na svojim radnim mjestima. On nije primjenjiv u praksi. Pogođeni su zdravstveni radnici, a čim su pogođeni zdravstveni radnici onda su i naši saradnici i pacijenti", rekao je Predsjednik Unije sindikata u zdravstvu Republike Srpske Miodrag Femić koji je i predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske.
Femić kaže da je Posebni kolektivni ugovor "dobio određenu transformaciju pravilnikom resornog ministarstva da se ne može povećati plata zdravstvenim radnicima koji su na posebnim uslovima rada."
"Radnici su oštećeni u sklopu prava struke, jer im se ne daje mogućnost ravnopravnosti u radu i da zarade na svom radnom mjestu. Pogotovo na mjestima koja su štetna po zdravlje. Ministarstvo je davno trebalo da donese akt po pitanju uslova rada,'' rekao je Femić na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je podsjetio da Unija sindikata u zdravstvu Republike Srpske nije potpisala Posebni kolektivni ugovor, jer je na štetu zdravstvenih radnika, a da ga je od svih sindikata jedino potpisao predsjednik Republičkog sindikata zdravstva i socijalne zaštite Milenko Granulić.
Danas je ponovo upozoreno na činjenicu da radnici u pojedinim zdravstvenim ustanovama u Srpskoj za čitavu prošlu godinu nemaju uplaćene doprinose.
''Medicinski radnici rade na crno. Nisu uplaćeni doprinosi ni za penziono ni za zdravstveno osiguranje godinama, iako se tvrdi drugačije. Mi imamo dokumentaciju od Fonda PIO i od Fonda zdravstva gdje se tačno vidi po zdravstvenim ustanovama gdje nisu uplaćeni dopronosi i gdje se radi na crno'', objasnio je Femić.
Predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Ranko Palačković rekao je danas da je njihova glavna poruka resornom ministarstvu "da ne smije doći do smanjenja plata zdravstvenim radnicima."
Takođe, rečeno je da za Uniju sindikata radnika u zdravstvu Republike Srpske nije prihvatljivo donošenje zakona o zdravstvenim komorama, već da je potrebno donijeti zakon o sestrinskoj djelatnosti.
Palačković je upozorio na odliv medicinskih radnika iz UKC RS te da postoji velika opasnost za zdravstvenu struku zbog masovnih prekvalifikacija.