Tri banjalučka vrtića "Bubamara", "Radost" i "Marija Mažar" nemaju upotrebnu dozvolu, zbog čega Ministarstvo prosvjete i kulture RS nije izdalo odobrenje za rad Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka.
"Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka radi u 22 vrtića i pored dostavljenih 19 upotrebnih dozvola resorno ministarstvo nije izdalo dozvolu za rad zbog nedostatka ove tri upotrebne dozvole", izjavili su za "Nezavisne novine" u Odjeljenju za obrazovanje, zdravstvo, sport i omladinu Gradske uprave Banjaluka i dodali da su ovi vrtići izgrađeni prije više od 40 godina.
Naglašavaju da su nakon toga Centar i resorno gradsko odjeljenje počeli raditi na pribavljanju upotrebnih dozvola za ova tri vrtića.
"Sigurni smo da su upotrebne dozvole za ova tri vrtića izdate, ali ih nismo pronašli u Arhivu RS niti u drugim kućama koje su se ranije bavile tom problematikom", pojasnili su u nadležnom gradskom odjeljenju.
Dodali su da su angažovali Institut za ispitivanje materijala Banjaluka (IUGERS) da se preko skraćenih elaborata uradi legalizacija objekata.
"Prilikom izrade elaborata pribavljeni su svi potrebni dokumenti osim saglasnosti o sprovođenju mjera i normativne zaštite od požara predviđeni u tehničkoj dokumentaciji, koju izdaje MUP Banjaluka", rekli su u Odjeljenju.
Prema njihovim riječima, saglasnosti nisu pribavljene jer uvidom u projekte vrtića "Bubamara", "Radost" i "Marija Mažar" nisu nađeni elaborati o zaštiti od požara, koji tada u to vrijeme nisu bili predviđeni zakonom.
Dodali su da je ombudsman za djecu RS predložio Ministarstvu da za sve javne ustanove za predškolsko vaspitanje i obrazovanje donese rješenje o odobrenju za rad u skladu sa zakonom.
Jelena Kurtinović, direktorka Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka, nije željela komentarisati ovaj problem, nego je samo kratko rekla da je za to nadležan grad Banjaluka.
Centar obuhvata 22 objekta u kojima boravi 2.250 djece u 96 grupa.
U Ministarstvu prosvjete i kulture RS kažu da je u toku procedura donošenja rješenja o ispunjenosti uslova za nastavak rada Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje u skladu s novim zakonskim propisima, ali i još nekih javnih predškolskih ustanova u RS.
"Očekujemo da će ove ustanove u najskorijem roku dopuniti potrebnu dokumentaciju na način na koji su to od njih zatražile nadležne institucije, odnosno Ministarstvo prosvjete i kulture RS i Republička uprava za inspekcijske poslove, Sektor prosvjetne inspekcije", istakli su u Ministarstvu.
Dodali su da sve javne predškolske ustanove u RS, koje su započele rad u skladu s ranije važećim zakonskim propisima, sada treba da usklade poslovanje s novim zakonskim rješenjem i dobiju novu dozvolu za rad.
"Ova procedura nikako ne dovodi u pitanje kvalitet i ozbiljnost rada ovih predškolskih ustanova, već se odnosi isključivo na obavezu usklađivanja dokumentacije s novim zakonskim propisima", rekli su u Ministarstvu.
U Republičkoj upravi za inspekcijske poslove kazali su da je krajem 2015. godine na snagu stupio novi Zakon o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, kojim je ustanovama koje su osnovane u skladu s ranije važećim zakonima ostavljen prelazni rok od godinu dana da svoj rad, organizaciju i opšte akte usklade s novim zakonom.
"Zakonom je definisano da se ispunjenost uslova za nastavak rada i obavljanje djelatnosti predškolske ustanove utvrđuje po potrebi, a obavezno svake četiri godine u saradnji s nadležnim organima, a ispunjenost uslova utvrđuje komisija koju imenuje ministar", rekli su u Republičkoj upravi.