• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srpska traži podatke o sudijama Suda BiH

Autor SRNA

Visoki sudski i tužilački savjet RS tražiće od suda i tužilaštva BiH podatke o eventualnoj ratnoj prošlosti sudija i tužilaca.

Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) Milan Tegeltija izjavio je da će od Ministarstva pravde BiH, Savjeta ministara i parlamenta BiH zatražiti hitnu dopunu člana 44 Zakona o VSTS-u u smislu Sprovođenja izuzetne mogućnosti za razrješenje sudije ili tužioca bez provedenog disciplinskog postupka.

On je pauzi sjednice VSTS-a novinarima rekao da će već sutra sudovima i tužilaštvima u BiH uputiti zahtjev da VSTS-u dostave podatke da li se protiv bilo kojeg sudije ili tužioca, navedenog u informaciji Centra za istraživanje rata i ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske ili bilo kojeg drugog sudije ili tužioca u BiH vodi istraga ili krivični postupak.

Prema njegovim riječima, biće zatraženi i podaci o licima optuženim za ratne zločine, njihovoj nacionalnosti i pravnim kvalifikacijama koje su im stavljene na teret sa posebnim osvrtom na zločin protiv čovječnosti.

"Podaci o nacionalnosti se moraju ručno raditi jer ne postoji automatizovana baza podataka, pa će za taj dio posla biti potrebno duže vremena", kaže Tegeltija.

Potpredsjednik VSTS-a Ružica Jukić rekla je da je Savjet zatražio da se provjeri informacija Republičkog centra koja je zainteresovala javnost.

"Na neki način će se izvršiti revizija informacija koje su datirale od ranije, a koje se odnose na ljude izabrane u nekom drugom sazivu", dodala je Jukićeva.

Govoreći o zaključku kojim se traži izmjena Zakona o VSTS-u da Savjet može u opravdanim slučajevima donijeti odluku o razrješenju, Jukićeva je izrazila sumnju da će to "proći" kod Komisije za legislativu.

"Moramo uskladiti zakone prema članu šest Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava, koji kaže da se neko ne može hitno smjenjivati bez da mu se da pravo da se izjasni i iznese svoje dokaze", navela je Jukićeva.

Tegeltijin prijedlog da se ovo pitanje zakonski reguliše, Jukićeva je ocijenila kao dobru namjeru.

Ona je potvrdila da će sve sudije i tužioci u BiH biti provjereni te da će, ukoliko se utvrde neke nepravilnosti u radu, biti pokrenut disciplinski postupak.

VSTS BiH usvojio je danas zaključak da Informacija Centra za istraživanje rata i ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske, zajedno sa prilozima, bude dostavljena Kancelariji disciplinskog tužioca VSTS-a BiH, te od njega zahtjeva prioritetno postupanje.

VSTS: Sudije su nezavisne...

"Sudije su nezavisne u postupanju i donošenju odluka, te sude i presuđuju na osnovu Ustava i zakona", saopšteno je Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH (VSTS BiH) povodom reakcija predstavnika izvršne i zakonodavne vlasti Republike Srpske i Republike Srbije na prvostepenu presudu Suda Bosne i Hercegovine u krivičnom postupku protiv Nasera Orića.

Kako je saopšteno, sudije su slobodni u zastupanju svog shvatanja, utvrđivanju činjenica i primjeni prava i nisu dužni da ikome objašnjavaju svoja pravna shvatanja i utvrđeno činjenično stanje, izuzev u obrazloženju odluke. Kako navode, ishode sudskih postupaka sudije ne mogu i ne smiju prilagođavati očekivanjima i shvatanjima zakonodavne i izvršne vlasti.

“Svako komentarisanje nepravosnažnih sudskih odluka od strane predstavnika političke vlasti je neprihvatljivo i, u pravilu, predstavlja pritisak na rad suda i zadiranje u nezavisnost i samostalnost sudske vlasti”, saopšteno je iz VSTS BiH.

U ovoj instituciji smatraju da pozivi na ukidanje Suda i Tužilaštva BiH, nagovještavanje mjera koje bi za posljedicu imale pravnu nevažnost odluka navedenih pravosudnih institucija na području RS te poziv sudijama srpske nacionalnosti da napuste Sud BiH predstavljaju neprimjeren pritisak na pravosudne institucije na nivou države.

Podsjetimo, Sud BiH je 9. oktobra prvostepenom presudom oslobodio Nasera Orića kojem se sudilo za zločine nad srpskim ratnim zarobljenicima na području Srebrenice 1992. godine.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE