Advokat ratnog komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića izjavio je danas da nije sigurno da će se optuženi general pojaviti u sudnici Haškog tribunala na izricanju presude.
Mladićev advokat Dragan Ivetić rekao je danas da advokati ne pokušavaju da opstruišu proces i da nedjeljama pokušavaju da dobiju procjenu Mladićevog zdravlja, prenio je Asošijetid pres.
Presudu je nakon tri i po godine suđenja i još godinu dana vijećanja, donijelo sudsko vijeće na čelu sa sudijom Alfonsom Orijeom, a javno izricanje održaće se u srijedu u 10 sati.
On je rekao da je ljekar upozorio da zbog Mladićevog zdravlja, "svaki oblik stresa, uključujući sudski proces može povećati šanse da dobije infarkt, srčani udar ili umre". Ljekari smatraju da bi takva posjeta, prije izricanje presude, "mogla ugroziti zdravlje" Mladića, optuženog za genocid i ratne zločine u BiH, 1992-95.
Ljekari i Sekretarijat Haškog tribunala protive se da ljekari iz Srbije posete Mladića u sudskom pritvoru, prije no što mu 22. novembra bude izrečena presuda, saopšteno je ranije u Hagu.
U podnesku Raspravnom veću, sekretarijat Tribunala navodi da je 10. novembra dobio pismo iz pritvora "kojim su hitno zatražili da nijedna posjeta doktora ne bude dozvoljena nijednom pritvoreniku u pritvoru prije nego što Tribunal izrekne preostale dvije presude" Mladiću i šestorici bosanskih Hrvata.
Po pritvorskim ljekarima, takva posjeta bi "zaista mogla naškoditi zdravlju pritvorenika". Sekretarijat Tribunala obavijestio je sudije da je o tome konsultovao i nezavisnog specijalistu, uključenog u lečenje Mladića, koji se složio s mišljenjem da bi posjeta mogla naškoditi optuženom.
Odbrana tvrdi da se Mladićevo stanje, poslije tri moždana udara, pogoršava, da on nije adekvatno liječen u pritvoru i da tamošnji ljekari kriju dokaze koji to potvrđuju.
Mladić (75) optužen je za genocid nad oko 7.000 Muslimana iz Srebrenice, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95.
Dvije tačke optužnice Mladića terete za genocid, a pet za zločine protiv čovječnosti: progon, istrebljenje, ubistva deportacije i prisilno premeštanje, kao zločine protiv čovječnosti. U dodatnih pet tačaka, Mladić je optužen je i za ubistvo, teror, nezakonite napade na civile i uzimanje talaca, kao kršenje zakona i običaja rata.
Prvostepenu presudu generalu Mladiću izreći će raspravno vijeće predsedavajućeg Alfonsa Orija u kojem su još sudije Bakone Moloto iz Južne Afrike i Kristof Flige iz Njemačke.