• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nakon dva vijeka vojne neutralnosti: Švedska podnosi zahtjev za članstvo u NATO-u

Autor Dragana Božić

Švedska je formalno donijela odluku da podnese zahtjev za članstvo u NATO-u, saopštila je vladajuća Socijaldemokratska partija.

 swedish-flag-2021-08-29-23-14-36-utc.jpg Izvor: Envato

Finska i Švedska po svemu sudeći su prelomile da odustanu od višegodišnje neutralnosti i da stupe u NATO zbog rata u Ukrajini. U nedJelju je iz Švedske saopšteno da je ta zemlja donijela odluku da podnese i zvaničan zahtjev za prijem u vojni savez.

"Na današnjem sastanku, 15. maja 2022. godine, odbor socijaldemokrata odlučio je da će ta stranka raditi na tome da Švedska podnese zahtjev za članstvo u NATO-u", navodi se u zvaničnom saopštenju vladajuće stranke.

Švedska ministarka spoljnih poslova En Linde nazvala je to "istorijskom odlukom" u tvitu nakon objave podnošenja zahtjeva za članstvo u NATO.

"Ruska invazija na Ukrajinu je pogoršala bezbjednosnu situaciju za Švedsku i Evropu u cjelini", napisala je ona.

Finski predsjednik Sauli Ninisto izjavio je danas da je njegov posljednji razgovor sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom o želji Helsinkija da uđe u NATO bio "staložen" i da nije bilo nikakvih prijetnji.

"On je potvrdio da smatra da je ulazak u NATO greška. Ne prijetimo vam. Kad se uzme sve u obzir, razgovor je protekao, veoma, mogu da kažem, smireno i staloženo", rekao je Ninisto za CNN, preneo je Rojters.

U nedjelju je i Finska zvanično odlučila da pristupi Severnoatlantskoj alijansi, a podsjetimo ruski lider Vladimir Putin upozorio da bi takve odluke bile "greške".

Šta je politika neutralnosti Švedske?

Švedska neutralnost se odnosi na bivšu švedsku politiku neutralnosti u oružanim sukobima, koja je bila na snazi od početka 19. vijeka, do 2009. godine, kada je Švedska sklopila različite sporazume o međusobnoj odbrani sa Evropskom unijom (EU) i drugim nordijskim zemljama.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jaaa

Ajde, neka se potoše i te nuklearne, valjda neko 2256 godine bude iskipavao naše fosile, današnji svijet nema budućnost

MONDO REPORTAŽE