Mreža bespilotnih letjelica, čije su uspostavljanje predložila dvojica australijskih inženjera Klinton Barčet i Grent Badžema, mogla bi da postane glavni vid dostave manjih paketa kompanija "Amazon" i "Gugl".
Inicijativu su pokrenuli pukovnik australijskih vazduhoplovnih snaga Barčet i inženjer elektronike Badžema s ciljem olakšavanja obavljanja poslova. Oni tvrde da su pronašli način da spriječe "najteže" posljednje korake u istraživanju - da dostava letjelicama bude bezbjedna i bez greške.
"Amazon` želi da vam letjelica paket dostavi u dvorište, a `Gugl` da dron lebdi iznad i da paket spusti pomoću žice. Međutim, to nije izvodljivo ukoliko nemate dvorište ili dođe do kontakta s djecom ili kućnim ljubimcima", istakao je Barčet.
Inženjeri su osmislili mrežu koju će pratiti Globalni pozicioni sistem i zaštićena je barkodom, a moći će da vrši dostavu, ne samo u dvorišta, već i na balkone stambenih zgrada, prenosi britanski dnevnik "Gardijan".
Prema njihovom konceptu, "DŽi-Pi-Es" bi usmjeravao letjelicu direktno u vidokrug mreže, dok bi "LED" osvjetljenje navodilo letjelicu pri vršenju dostave.
Barčet pojašnjava da se, po dolasku letjelice na željenu lokaciju, na mreži očitava barkod, potvrđuje da je to tražena adresa i vrši se isporuka.
On je dodao da mreže isporuke moraju postaviti profesionalci kako bi se obezbijedilo da se paket spušta potpuno uravnoteženo i sa neophodnom preciznošću.
Finale takmičenja održava se u Dubaiju, a glavna nagrada je milion dolara.
Takmičenje je dio inicijative UAE da preuzmu vođstvo u industriji bespilotnih letjelica, za koju predviđaju da će do 2025. godine dostići vrijednost od deset milijardi dolara.