Paragvajac Benitez Gilberto Zarate (42) uhapšen je zbog sumnje da je silovao svoju desetogodišnju pastorku, koja je ostala u drugom stanju. Vlast u Paragvaju zabranila devojčici da abortira, jer "tako piše u zakonu".
Zarate je pobegao čim su pokrenute optužbe protiv njega, ali je policiji preko lokalnih medija poručio da nije uradio ništa loše i tražio je da na fetusu bude urađen DNK test kako bi dokazao svoje tvrdnje.
Međunarodne organizacije za ljudska prava pozvale su Vladu Paragvaja da devojčici dozvoli abortus, intervenciju koja je gotovo potpuno zabranjena u toj južnoameričkoj državi.
U Paragvaju je, naime, abortus izuzetno dozvoljen samo ako trudnoća ugrožava život porodilje.
Paragvajsko Ministarstvo zdravlja tvrdi da nema znakova ugroženosti zdravlja devojčice, koja je u 22. nedelji trudnoće.
Njena porodica, međutim, traži abortus, a podržava je Amnesti internešenel, koji tvrdi da bi desetogodišnja devojčica trebalo da bude izuzeta od zakona, jer trudnoća u tom dobu svakako nosi rizike zbog nepotpune razvijenosti tela trudnice.
Amnesti takođe tvrdi da je zakon prestrog, jer nije predvideo prekid trudnoće u slučaju silovanja.
Doktori su ustanovili trudnoću 21. aprila, kada je devojčica došla u bolnicu u Asunsionu, glavnom gradu Paragvaja, i požalila se na bolove u stomaku, pa je pokrenuta i policijska istraga.
Tužilaštvo tereti očuha za silovanje i pretpostavlja da je trudnoća posledica tog kriminalnog dela, kaže tužiteljka Monaliza Munjoz.
Devojčicina majka je takođe uhapšena u okviru istrage, kaže Munjozova, a Amnesti dodaje da joj preti optužnica ta zanemarivanje roditeljskih dužnosti.
Majka je takođe tražila odobravanje abortusa, ali je paragvajski ministar zdravlja Antonio Barios rekao da će trudnoća biti nastavljena.
Devojčica će biti prebačena u sigurnu kuću u kojoj će se o njoj brinuti država.
"Ministarstvo pravde će kasnije odlučiti ko će se starati o majci i detetu posle porođaja", rekao je Barios.
U izveštaju Ujedinjenih nacija iz 2013. godine navodi se da se godišnje u zemljama u razvoju porodi dva miliona devojčica mlađih od 14 godina, od kojih mnoge umru ili žive sa trajnim posledicama.
Procenjeno je da 70.000 svake godine umre zbog komplikacija u trudnoći ili tokom porođaja.