Proizvođači jabuka u evropskim zemljama i dalje koriste koktele pesticida, posebno oni koji snabdevaju velike lance prodavnica, upozorila je danas ekološka organizacija Grinpis.
Kada je reč o pesticidima u tlu, najveći nivo pesticida otkriven je u Italiji, Belgiji i Francuskoj.
Kako prenose francuski mediji, proizvođači te zemlje smatraju da je potrebno vreme da se za pesticide nađu odgovarajuće zamene. Grinpis je analizirao 85 uzoraka, od čega 36 vode i 49 tla, u zasadima jabuka proizvođača koji spadaju među najveće u 12 zemalja članica EU, a poseban fokus bio je na proizvođačima za lance prodavnica.
U proseku je od četiri uzorka tri "sadržalo ostatke najmanje jednog" od 53 pesticida, i to 78 odsto u tlu i 72 odsto u vodi, objavio je AFP.
"Najmanje 70 odsto utvrđenih pesticida predstavlja opštu visoku toksičnost za ljudsko zdravlje i divlje životinje", navodi se u izveštaju Grinpisa.
U vodi su najbrojniji "zagađeni" uzorci u Poljskoj, Slovačkoj i Italiji.
U tlu se najćešće pronalazi fungicid boskalid u 38 odsto uzoraka, i DDT koji je sada zabranjen ali se ostaci i dalje nalaze u 26 odsto uzoraka.
Kada je reč o vodi, najčešći su boskalid i insekticid hlorantraniliprol u po 40 odsto uzoraka.
Kako je za AFP rekla Anais Furest zadužena za kampanje u poljoprivredi u Grinpisu "izveštaj pokazuje da se u konvencionalnoj poljoprivredi u zaista velikoj meri, sistematično, koriste ’multiproizvodi’ hemijskih sintetičkih pesticida".
Francuski mediji prenose i njenu izjavu da su pesticidi su zdravstveni rizik, pre svega za zdravlje dece i poljoprivrednika, ali mogu da naruše i biodiverzitet ako zagade tlo i vode.
Posebno ukazuje na rizik za pčele, koje su značajni oprašivači.
Grinpis od država članica EU traži da se "postepeno izbace iz upotrebe hemijski sintetički pesticidi iz poljoprivrede" i da se podrže "nehemijske alternative za borbu protiv parazita, posebno ekološke poljoprivredne prakse".
Francuski mediji prenose da među proizvođačima za sada nema jedinstvenog stava prema zahtevu da se prekine s upotrebom pesticida.
"Ne idimo brže od nauke", upozorava predsednik Nacionalne federacije proizvođača voća u Francuskoj Lik Barbije.
Kako navodi, ukoliko bi se tek tako izbacili pesticidi, postoji rizik da Francuska više ne bi proizvodila voće.
Anais Goše koja gaiji voće u regionu Loara smatra da, iako su ekološke alternative za pesticide sve brojnije, treba još vremena da bi se pronašle prave alternative.
Ostaci pesticida prisutni su u skoro polovini namirnica u Evropi, ali je u većini slučajeva reč o nivoima koji su u dozvoljenim okvirima, ukazala je u martu Evropska agencija za bezbednost namirnica.