• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Grinpis: Jabuke u Evropi pune pesticida

Autor mondo.rs

Proizvođači jabuka u evropskim zemljama i dalje koriste koktele pesticida, posebno oni koji snabdevaju velike lance prodavnica, upozorila je danas ekološka organizacija Grinpis.

Ostaci pesticida prisutni su u tri od četiri uzorka vode i tla u zasadima jabuka, pokazalo je istraživanje ove organizacije.

Kako prenose francuski mediji, proizvođači te zemlje smatraju da je potrebno vreme da se za pesticide nađu odgovarajuće zamene. Grinpis je analizirao 85 uzoraka, od čega 36 vode i 49 tla, u zasadima jabuka proizvođača koji spadaju među najveće u 12 zemalja članica EU, a poseban fokus bio je na proizvođačima za lance prodavnica.

U proseku je od četiri uzorka tri "sadržalo ostatke najmanje jednog" od 53 pesticida, i to 78 odsto u tlu i 72 odsto u vodi, objavio je AFP.

"Najmanje 70 odsto utvrđenih pesticida predstavlja opštu visoku toksičnost za ljudsko zdravlje i divlje životinje", navodi se u izveštaju Grinpisa.

Kada je reč o pesticidima u tlu, najveći nivo pesticida otkriven je u Italiji, Belgiji i Francuskoj.


U vodi su najbrojniji "zagađeni" uzorci u Poljskoj, Slovačkoj i Italiji.

U tlu se najćešće pronalazi fungicid boskalid u 38 odsto uzoraka, i DDT koji je sada zabranjen ali se ostaci i dalje nalaze u 26 odsto uzoraka.

Kada je reč o vodi, najčešći su boskalid i insekticid hlorantraniliprol u po 40 odsto uzoraka.

Kako je za AFP rekla Anais Furest zadužena za kampanje u poljoprivredi u Grinpisu "izveštaj pokazuje da se u konvencionalnoj poljoprivredi u zaista velikoj meri, sistematično, koriste ’multiproizvodi’ hemijskih sintetičkih pesticida".

Francuski mediji prenose i njenu izjavu da su pesticidi su zdravstveni rizik, pre svega za zdravlje dece i poljoprivrednika, ali mogu da naruše i biodiverzitet ako zagade tlo i vode.

Posebno ukazuje na rizik za pčele, koje su značajni oprašivači.

Grinpis od država članica EU traži da se "postepeno izbace iz upotrebe hemijski sintetički pesticidi iz poljoprivrede" i da se podrže "nehemijske alternative za borbu protiv parazita, posebno ekološke poljoprivredne prakse".

Francuski mediji prenose da među proizvođačima za sada nema jedinstvenog stava prema zahtevu da se prekine s upotrebom pesticida.

"Ne idimo brže od nauke", upozorava predsednik Nacionalne federacije proizvođača voća u Francuskoj Lik Barbije.

Kako navodi, ukoliko bi se tek tako izbacili pesticidi, postoji rizik da Francuska više ne bi proizvodila voće.

Anais Goše koja gaiji voće u regionu Loara smatra da, iako su ekološke alternative za pesticide sve brojnije, treba još vremena da bi se pronašle prave alternative.

Ostaci pesticida prisutni su u skoro polovini namirnica u Evropi, ali je u većini slučajeva reč o nivoima koji su u dozvoljenim okvirima, ukazala je u martu Evropska agencija za bezbednost namirnica.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE