Evropska unija i Sjedeinjene američke države pristale su da ukinu ekonomske sankcije Iranu nakon što je IAEA saopštila da je Teheran ispunio sve mere dogovorene sa velikim silama prošlog jula.
Odluka o ukidanju sankcija koju je usvojilo 28 članica Evropske Unije još treba da bude objavljena u Službenom listu EU da bi stupila na snagu, što se očekuje ubrzo, prenosi AFP.
Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini potvrdila je da je danas postignut dogovor o ukidanju multilateralnih i nacionalnih ekonomskih sankcija Iranu, javio je Rojters.
Slična vest stiže i sa druge strane Atlantika. Američki predsednik Barak Obama danas je potpisao izvršnu odredbu o ukidanju sankcija Iranu nakon što je Teheran ispunio zahteve iz nuklearnog sporazuma sa svetskim silama, saopštila je Bela kuća.
Obama je naveo da iransko ispunjenje sporazuma "označava fundamentalni obrt u situaciji vezanoj za iranski nuklearni program", dodaje se u saopštenju, prenosi Rojters.
Da bi SAD ukinule sve sankcije Iranu, koje su nametnule tokom tri i po decenije, mora da se donese rezolucija u Kongresu SAD.
Iran je pod vojnim i ekonomskim sankcijama SAD, UN i EU bio proteklih 35 godina. Krenulo se od ograničenja zbog podrške terorističkim organizacijama (prebashodno palestinskim), zatim zbog rata sa Irakom (kada je Irak Sadama Huseina bio miljenik Zapada) pa preko pitanja ljudskih prava do naloga za obustavu nuklearnog programa.
Prvi izvršni predsednički nalog u SAD (prave sankcije formalno donosi Kongres) je potpisao Džimi Karter 1979. godine, u jeku talačke krize u Teheranu. Takvu politiku nastavili su i predsednici nakon njega, uključujući Ronalda Regana, Bila Klintona, Džordža V. Buša, sve do Baraka Obame.
Evropska unija je također nametnula vlastite sankcije Iranu zbog nuklearnog programa 2006. godine a 2010.godine uvela sankcije kojima se zabranjuju ulaganja u iranski energetski sektor, te uvela embargo na naftu i plin i mnoga finansijska ograničenja.