Severnokorejski mediji javljaju o sastanku dva lidera zemalja koje su u "top 3" neprijatelja SAD - sirijski predsednik Bašar al Asad sastaće se sa predsednikom Severne Koreje Kimom Džong-unom.
Predsednik Asad posetiće Severnu Koreju, tvrde državni mediji te zemlje a prenosi britanski "Gardijan".
"Posetiću njegovu ekselenciju Kim Džong-una", citirana je izjava sirijskog predsednik o poseti koja bi bila prva zvanična poseta jednog predsednika države Kimu Džong-unu otkako je "nasledio" svog oca, 2011. godine.
Izveštaj Korejske centralne novinske agencije ne kaže kada će do posete doći, ali ove dve zapadnim sankcijama pogođene zemlje su već dugo saveznici. Vašington je nekoliko puta optužio Pjongjang da pomaže sirijski nuklearni program, iz kog se može izroditi i atomska bomba. Slične optužbe su i za trećeg "smrtnog neprijatelja" SAD - Iran.
Štite ISIS?SAD opet gađale položaje Sirijaca
Kim Džong-un je poslednjih meseci u diplomatskoj ofanzivi. Sreo se u Kini sa predsednikom Si Jinpingom i predsednikom Južne Koreje Munom Jae-inom na granici dve zemlje, a 12. juna bi trebalo da dođe i do "istorijskog" susreta sa predsednikom SAD, Donaldom Trampom, u Singapuru.
"Svet pozdravlja izuzetne događaje na Korejskom poluostrvu koji su se nedavno dogodili zahvaljujući vanrednom političkom kalibru i mudrom vođstvu Kima Džong-una", laska Asad kolegi sa severa Koreja.
Muke Bele kuće: Ko će Kimu Džong Unu platiti hotel?
Sirija i Severna Koreja su decenijama pod međunarodnim sankcijama koje vode SAD, zbog svog nuklearnog programa. Severna Koreja se sumnjiči da je poslala 40 "sastojaka" za razvoj balističkih raketa i hemijskog oružja u poslednjih pet godina, procurelo je iz jednog izveštaja UN. Navodno je Pjongjan samo 2017. zaradio 170 miliona evra od slanja zabranjenje opreme u Siriju.
Sirija se složila 2013. da uništi hemijsko oružje, ali Asadov režim se i dalje, već prema potrebi Zapada, optužuje za njegovo korišćenje.
Sastanak Donalda Trampa i Kima Džon-una uslovljen je dogovorom za zatvaranje severnokorejskog nuklearnog programa, a zasad nema pomena problemu priličnih zaliha hemijskog i biološkog oružja koje poseduje Pjongjang.