• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od nerasvijetljenog ubistva do podjele imovine – 30 godina borbe porodice Ćorda sa pravosuđem u RS

Autor Brankica Spasenić

Porodica Ćorda iz Banjaluke 30 godina vodi pravnu bitku sa istražnim i pravosudnim organima u RS tragajući za ubicama Neđe Ćorde čije ubistvo iz 1993. godine nikada nije rasvijetljeno, a sada i za porodičnu imovinu.

 nedjo corda.jpg Izvor: mondo.ba

Neđo Ćorda ubijen je u noći 28. na 29. decembra 1993. godine u Banjaluci. Po povratku sa borbene linije u blizini njegove kuće u Ulici rakovačkih rudara bb, u potiljak mu je ispaljen jedan metak iz pištolja.

Policija je podnijela prijavu protiv nepoznatog počinioca, a tek u avgustu 2014. godine banjalučko tužilaštvo je donijelo naredbu o sprovođenju istrage. U martu 2019. godine, dakle 25 godina nakon ubistva, istraga je obustavljena jer je nastupila relativna zastarjelost krivičnog gonjenja.

Sve to vrijeme članovi porodice Ćorda nisu odustajali od ovog slučaja, pa čak ni onda kada je donesena naredba o obustavi istrage, a Neđin brat, Branko Ćorda, žalio se Ustavnom sudu BiH koji je uvažio njegovu apleaciju i 2019. godine donio presudu koja je bila svojevrsni presedan u domaćem zakonodavstvu.

“Imajući u vidu konkretne okolnosti iz kojih proizlazi da javna vlast nije postupila u skladu sa zahtjevom ažurnosti i ekspeditivnosti, te neophodne marljivosti i sveobuhvatnosti u istraživanju i otkrivanju počinioca krivičnog djela ubistva na štetu Neđe Ćorde (apelantovog brata), Ustavni sud je odlučio da apelantu za utvrđenu povredu prava na život odredi naknadu u iznosu od 5.000 KM. Navedeni iznos apelantu je dužna isplatiti Vlada Republike Srpske”, navedeno je u tadašnjoj odluci Ustavnog suda BiH.

Detaljno su obrazloženi svi koraci koje (ni)su preduzeli istražni organi u ovom predmetu, a jedan o najkontradiktornijih je da je poslije obdukcije “nestao” jedan od ključnih dokaza – metak kojim je upucan Neđo Ćorda.

Kako tada, tako ni danas, Neđina braća ne odustaju od traganja za istinom o ovom svirepom ubistvu, a uporedo vode bitku i za porodičnu imovinu.

Kako su ispričali za Mondo, Na Vrhovnom sudu RS je u toku revizija predmeta u vezi spora sa imovinom koja je ostala iza njihovih roditelja.

U pitanju je plac sa kućama u dupleksu koje su poslije smrti oca pripale majci, a koje je ona potom po osnovu ugovora o izdržavanju prepisala najstarijem sinu Branku, što je i ovjereno kod notara. Problemi nastaju nakon njene smrti, a porodica Ćorda osporava dio koji je sud priznao Neđinim nasljednicima, 30 godina nakon njegovog ubistva.

U novembru prošle godine drugostepenu presudu je donio Okružni sud Banjaluka nakon ponovljenog postupka u Osnovnom sudu Banjaluka, ali su Ćorde zatražili reviziju na Vrhovnom sudu RS.

Branko Ćorda, koji trenutno živi u Kanadi, pisao je Vrhovnom sudu RS, jer sumnja u nepristrasnost svih prethodnih sudskih instanci.

Od početka ovog kontroverznog slučaja, on i braća sumnjaju na neke osobe kao počinioce ubistva Neđe, a o čemu je Branko u više navrata pisao tužilaštvima i sudovima, što i Okružni sud navodi u svojim presudama u vezi podjele imovine.

Branko Ćorda tvrdi da se neki sada pokušavaju vratiti u ovu familiju i uknjižiti kao nasljednici dijela imovine.

“Toliko puta su nam zabili nož u leđa, i policija i tužilaštvo i sud. Ne prihvataju se validni i ovjereni dokumenti, a sa “ulice” se kupe svjedoci i uvažavaju seoske priče. Kao što je nekada pucano na Neđu, tako se ovakvim sudskim odlukama sada puca u nas”, istakao je Branko Ćorda.

(MONDO/B.S.)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE