Više hiljada korisnika računara u BiH žrtve su prevara iz oblasti sajber-kriminala u režiji kriminalne grupe koja je razbijena u akciji kodnog naziva "Port Rojal", a u kojoj je učestvovao i MUP RS.
To je danas potvrđeno iz MUP-a RS, odakle ističu da je riječ o akciji koja je usmjerena na otkrivanje i dokazivanje krivičnih djela iz oblasti visokotehnološkog kriminaliteta, pišu Nezavisne novine.
"Radi se o krivičnim djelima Računarska prevara, Računarska sabotaža, Falsifikovanje kreditnih kartica i kartica za bezgotovinsko plaćanje, Izrada i širenje računarskih virusa, te Neovlašćeni pristup zaštićenom računaru, računarskoj mreži, telekomunikacionoj mreži i elektronskoj obradi podataka", naveli su iz MUP-a RS.
Istragom je, na globalnom nivou, bilo obuhvaćeno oko 70 lica, koja su kao članovi kriminalnog foruma darkode.com počinili djela visokotehnološkog kriminaliteta, a među njima, prema dosadašnjoj istrazi, nema osumnjičenih iz RS odnosno BiH.
Gojko Vasić, direktor Policije RS, kazao je da riječ o rezultatima opsežne međunarodne istrage. Dražen Višnjić, načelnik Odjeljenja za visokotehnološki kriminalitet u MUP-u RS, kazao je da ovim krivičnim djelima oštećeno više od 10 miliona građana u svijetu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, u saradnji sa policijskim agencijama iz Evrope i SAD, realizovalo je akciju pod kodnim nazivom "Port rojal" koja je usmjerena na otkrivanje i dokazivanje krivičnih djela iz oblasti visokotehnološkog kriminaliteta, a uhapšeno je 70 lica iz više zemalja.
Oštećeno je više od 10 miliona lica iz cijelog svijeta, dok je broj zaplijenjenih platnih kartica više stotina hiljada.
Direktor Policije Republike Srpske Gojko Vasić rekao je da nijedan od uhapšenih nije iz BiH, ali da ima oštećenih.
Prema njegovim riječima, akcija je vođena 22 mjeseca iz operativnih centara za koordinaciju aktivnosti koji su se nalazili u Republici Srpskoj, SAD i Holandiji.
Načelnik Odjeljenja MUP-a za visokotehnološki kriminalitet Dražen Višnjić naglasio je da je ovo najveća akcija u svijetu kada je riječ o sajber kriminalu, te da su počinioci izvršili sve i jedno krivično djelo koje spada u ovu oblast.
On je istakao da je preuzet i zatvoren kriminalni forum "Darkod" /https://darkode.com/, koji spada u "top pet" kriminalnih foruma na internetu i predstavlja zatvoreno mjesto okupljanja sajber kriminalaca, gdje se vrše ponude/kupovine sajber kriminalih servisa, servisa kriminalne robe i pojedinačne trgovine kriminalnom robom, razmjene ideja i informacija značajnih za sajber kriminalitet i sajber bezbjednost.
Višnjić je naveo da je ovaj forum od osnivanja 2007. godine predmet najvišeg interesovanja policijskih institucija širom svijeta, dodajući da na internetu ima između 700 i 800 kriminalnih foruma.
On je rekao da će Odjeljenje Vlade Republike Srpske za informacionu bezbjednost, koje djeluje u okviru Agencije za informaciono društvo Republike Srpske, u kontaktu sa CERT tijelima pojedinačnih zemalja u narednom periodu vršiti identifikaciju pojedinačnih oštećenih i otklanjanje štete.
MUP Srpske je u toku akcije "Port rojal" pod svoju kontrolu stavio 16 botneta - mreže računara zaraženih zlonamjernim softverima za računarske i mobilne platforme, 19 lažnih internet stranica koje su služile za prikupljanje ličnih podataka u onlajn platnom prometu /fišing stranice/, internet prodavnice za automatizovanu prodaju ukradenih platnih kartica i za kupovinu botneta.
Pod kontrolu je stavljeno i 10 servera sa malicioznim softverom, po pet servera sa fišing stranicama i za "probijanje" računarske zaštite i iskorištavanje slabosti zaštićenih računarskih sistema, osam servera sa kompromitovanim podacima i 21 server za ilegalnu trgovinu farmaceutskim proizvodima na internetu, a izvršena je i blokada više hiljada internet domena.