• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oprez prilikom paljenja korova: Požari odnose živote i nanose velike štete

Autor Dragana Božić

Spaljivanje korova i ostavljanje neugašene vatre bez nadzora pri uređenju poljoprivrednih imanja čest je uzrok požara, a svake godine odnese i ljudske živote.

 Oprez prilikom paljenja korova: Požari odnose živote i nanose velike štete Izvor: YouTube/Printscreen/Mr Scientific

Samo u posljednjih pet dana na području Republike Srpske evidentirano je 12 požara na otvorenom, prilikom čega je jedna osoba iz Kotor Varoša smrtno stradala.

U požarima na otvorenom 2019. godine na ovaj način smrtno su stradale četiri osobe, dok je 2020. godine neoprezno paljenje korova odnijelo jedan život.

“U 2019. godini evidentrirano je 757 požara od čega 221 šumski, dok su u 2020. godini pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske evidentirali 681 požar, od čega je 199 šumskih - požarta na otvorenom prostoru", rečeno je za Mondo u MUP-u Srpske.

Šteta počinjena šumskim požarima u 2019. godini procijenjena je na 108.000 KM, dok je prošle godine ta šteta iznosila 47.000 KM.

S obzirom da u narednom periodu predstoji proljećno krčenje i uređenje poljoprivrednog zemljišta, posebnu opasnost predstavlja nekontrolisano spaljivanje gorivog materijala u blizini šumskih kompleksa i zasada.

Ministarstvo unutrašnjih poslova RS poziva građane da spaljivanje korova i drugog gorivog materijala, prilikom uređenja imanja, obavljaju samo za vrijeme povoljnih vremenskih uslova i na površinama koje mogu kontrolisati.

Zakonom o zaštiti od požara koji je stupio na snagu u novembru 2019. godine kao jedna od obaveznih mjera zaštite požara zabranjeno je paljenje korova i drugog poljoprivrednog otpada bez prethodnog obavještavanja vatrogasno-spasilačke jedinice i preduzimanja svih neophodnih radnji s ciljem sprečavanja širenja vatre.

“Ovim Zakonom definisana je novčana kazna od 100 KM do 1.000 KM za prekršaj fizičkog lice koje pali korov i drugi poljoprivredni otpad, bez prethodnog obavještavanja vatrogasno-spasilačke jedinice i ne preduzme sve neophodne radnje u cilju sprečavanja širenja vatre”, saopšteno je iz MUP-a.

MUP Republike Srpske pozvao je građane da nakon spaljivanja ugase ostatke nesagorene materije, kako bi se spriječilo njihovo raznošenje vjetrom i pojava nekontrolisanog gorenja i požara.

U slučaju nekontrolisanog širenja vatre potrebno je odmah o tome obavijestiti vatrogasce na broj 123, policiju na broj 122 ili Centar za obavještavanje na broj 112.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE