• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dijabetičari iz Banjaluke tvrde: Fond navodi netačne informacije

Autor Dušan Volaš

Članovi Udruženja osoba oboljelih od dijabetesa "Diabet No1", kao i roditelji djece oboljele od dijabetesa Tipa 1, reagovali su na više tvrdnji iz jučerašnjeg saopštenja Fonda zdravstvenog osiguranja RS povodom Svjetskog dana oboljelih od dijabetesa.

 Dijabetes prava reagovanje "Diabet No1" Izvor: MONDO/ Vedran Ševčuk

Podsjećamo, u saopštenju se između ostalog pominju i senzori na kojima insistiraju roditelji oboljele djece. "Diabet No1" navodi kao netačno da Fond može da finansira samo ona medicinska sredstva koja su registrovana na tržištu Bosne i Hercegovine.

"Ovo ne da nije tačno, već su senzori kontinuiranog mjerenja šećera (CGM - Continuous Glucose Monitoring) registrovani u BiH nekoliko godina, i to oni senzori koji su kompatibilni sa insulinskim pumpama, koje se odobravaju od strane Fonda. Roditelji djece oboljele od dijabetesa nikada i nigdje nisu navodili ili favorizovali bilo kojeg proizvođača senzora (CGM). Već isključivo traže da se senzori (CGM) nađu na Listi medicinskih sredstava Fonda. U skladu sa citiranim saopštenjem, to je već moguće uraditi jer su senzori (CGM) registrovani", navode iz ovog banjalučkog udruženja.

Kada je u pitanju godišnji trošak Fonda za lijekove i potrošni materijal od 31 milion maraka, postavili su javno pitanje: "Koliko od tih sredstava ide za potrеbe lijekova i potrošnog materijala za oboljele od dijabetesa Tipa 1, i koliko od tih sredstava ide za djecu oboljelu od dijabetesa Tipa 1?"

Fondu su upućena i pitanja da li Republika Srpska ima registar oboljelih od dijabetesa Tipa 1 i Tipa 2, kao i koliko je novooboljele djece od dijabetesa Tip 1 u Republici Srpskoj.

"Odgovori, ukoliko budu tačni, sami će sve reći o ovome. A pogotovo, odgovor na novooboljelu djecu sa dijabetesom Tip 1, jer taj odgovor će vam dati tačnu činjenicu da broj od 25 insulinskih pumpi (koliki broj će ići djeci od tih 25 pumpi, to je pitanje) godišnje nije ni četvrtina potreba za novooboljelu djecu", konstatuju iz udruženja "Diabet No1".

Ovo banjalučko udruženje takođe je reagovalo i na navode o olakšicama za dijabetičare kojima je umjesto mjesečnog propisivanja potrošnog materijala, omogućeno tromjesečno propisivanje.

"Prošli put smo već istakli, to nisu olakšce već procedure. Procedura uzimanja recepata koja propisuje da više ne idemo pedijatru ili mporodičnom doktoru svakih mjesec dana, već svaka tri mjeseca. Ova procedura u svim mzemljama okruženja primjenjuje se već nekoliko godina, u nekim zemljama i više od pet godina", napominju.

Osvrnuli su se i na dio saopštenja u kome se navodi da Fond zdrastvenog osiguranja konstantno uvodi nove terapije, odnosno, novi insulini i slično...

"Ako se konstantno uvode nove terapije, odnosno insulini i slično u skladu sa svjetskim terapijskim smjernicama, zašto je problem staviti senzore (CGM) na Listu medicinskih sredstava kada je kontrola i praćenje dijabetesa najbolje moguća sa ovim senzorima. O tome već nekoliko godina pišu najeminentniji stručnjaci, iz čitavog svijeta, koji se bave izučavanjem ove bolesti. Praćenje 'vremena u rasponu' (TIR - Time In Range) sa senzorima (CGM) je jedino moguće držati pod kontrolom dijabetes i vrijednosti šećera u krvi, tako da se ne ostavljaju posljedice ove bolesti. Sa ovim načinom kontrole dijabetesa dobijamo zdraviju populaciju oboljelih od dijabetsa, smanjujemo troškove primarne, sekundarne i tercijalne zdravstvene zaštite. Bez ovakve kontrole, djeca oboljela od dijabetesa, kad napune 25 - 30 godina i kada su najproduktivniji za ovo društvo, postaju invalidi", konstatuju iz udruženja "Diabet No1".

U saopštenju na kraju ističu da će Fond od ovog udruženja i od svih u Republici Srpskoj, koji su oboljeli od dijbatesa, imati ogromnu podršku u nastojanjima da se obezbijede dodatni izvori sredstva, podržati svaku inicijativu za uvođenje dodatnih izvora finansiranja od akciza na duvan i alkohol, kao i uvođenja poreza na slatka pića.

"Oboljeli od dijabetesa se zahvaljuju Fondu na dostupnosti insulina i insulinskoj terapiji, ali ta prava su samo dio prava koja su nasušno neophodna svakom oboljelom od dijabetesa Tipa 1, a pogotovo djeci oboljeloj od dijbaetesa Tip 1, da bi živjeli normalno i preživjeli svaki naredni dan".

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE