Ambulante za akutne respiratorne infekcije (ARI) pri Službi porodične medicine u Banjaluci nakon dvije godine od danas više ne rade, a građani će sve preglede obavljati u ambulantama porodične medicine.
Direktorica banjalučkog Doma zdravlja Nevena Todorović osvrnula se na protekle dvije godine neuobičajenog rada svih službi u uslovima epidemije korona virusa. Kaže da trenutna epidemiološka situacija u gradu dozvoljava onakvu organizaciju rada kakva je bila prije pandemije.
"U protekle dvije godine bilo je jako teško organizovati rad svih naših službi, naročito u službi porodične medicine, higijensko-epidemiološkoj, pedijatrijskoj i službe hitne pomoći. Cilj je bio odvojiti ambulante za respiratorne infekcije i u njima pregledati pacijente za koje sumnja da su zaraženi korona virusom da bi zaštitili pacijente koji se pregledaju u redovnom radu", rekla je Todorovićeva za Mondo.
Istakla je da je prethodna organizacija rada bila zahtjevna iz više razloga, jer je trebalo osigurati ljudske I prostorne kapacitete, kao i zaštitnu opremu.
"Problem sa pandemijom korona virusa je i u svijetu pa i kod nas bio je takav da nismo mnogo znali o ovom virusu, tako da nam iskustva iz prethodnog rada nisu mogla pomoći i usmjeriti kako da se organizujemo. Radnici su u proteklom periodu pružili svoj maksimum, često su raspored dobijali i u 23 časa da bi znali da sutra idu raditi u neku drugu ambulantu, ili da će ići u ‘ARI’ i ‘Kovid’. Sve vrijeme su se trudili i nesebično pružali pomoć građanima i zato su nagrađeni sa dva dana odmora i 100 KM", izjavila je direktorica Doma zdravlja.
Todorovićeva kaže da da će novi/stari način rada olakšati situaciju i pacijentima, ali i doktorima porodične medicine, te da će se svaka ambulanta porodične medicine, kada je u pitanju pregled pacijenata za koje se sumnja da su zaraženi korona virusom, organizovati na način koji njima odgovara.
"Izgubili smo dvije godine preventivnog rada"
"Prilikom pregleda pacijenata koji imaju simptome akutne respiratorne infekcije i koji su pod sumnjom na korona virus, poštovaće se protivepidemisjke mjere. Pacijent će se pregledati u odvojenim prostorijama, a u nekim objektima će se takvi pacijenti pregledati u određeno vrijeme. Imamo 33 različite ambulante koje imaju drugačije i građevinske i ljudske kapacitete tako da će se svaka ambulanta organizovati kako joj dozvoljavaju uslovi", objasnila je Todorovićeva.
Naglasila je da će Dom zdravlja i dalje pratiti kretanje virusa,broj pacijenata sa respiratornim tegobama, broj pozitivnih osoba, težinu kliničke slike, a ukoliko se uoči veći broj pozitivnih osoba , te nekontrolisano širenje virusa, ponovo će razmatrati organizaciju rada.
"Ono što je važno je da je većina naših radnika vakcinisana sa tri doze vakcine, ali problem je što pacijenti nisu vakcinisani u većem postotku. Smatram da će se u ovom periodu infekcija koronom smanjivati, ali ne možemo biti sigurni da se ona neće održati na visokom nivou u populaciji i da se neće opet početi širiti većom brzinom", kaže naša sagovornica.
Prevencija zapostavljena
Fokus će sada biti na preventivnim pregledima i pregledima pacijenata u redovnom radu, jer oni nisu imali priliku da često dolaze doktoru.
"Prevencija je nešto što smo zapostavili u prethodnom periodu. Izgubili smo dvije godine preventivnog rada i plašim se da ćemo to teško nadoknaditi ukoliko ne budemo imali neke adekvatne programe i planove i ukoliko ne budemo svi zajedno imali podršku lokalnih institucija, kao i republičkog nivoa kada govorimo o cijeloj RS", ističe Todorovićeva.
Preventivni pregledi već su počeli u Domu zdravlja, kada su, prošle sedmice organizovali preglede žena iz socijalno ugroženih kategorija, a u narednom periodu će biti nastavljen i projekat “Za tvoje dobro”, započet 2019. godine.
"Tada smo imali dobar odziv na preventivne preglede, ali smo pronašli patologiju kod naših pacijenata u postotku većem nego što smo očekivali, tako da sa svim našim resursima krećemo ponovo raditi preventivne preglede", poručila je Todorovićeva i dodala da će se preventivni pregledi obavljati i vikendom kako bi bilo pregledano što više građana.
Podsjećamo, zbog epidemije korona virusa zdravstvene ustanove u Srpskoj su u protekle dvije godine bile prinuđene da redukuju pojedine usluge za redovne pacijente.