• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Upozoravajući izvještaj Ujedinjenih nacija: BiH je prva u svijetu po smanjenju broja stanovnika

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Bosna i Hercegovina zauzela je prvo mjesto na listi zemalja s najvećim smanjenjem broja stanovnika na svijetu, prema podacima izvještaja Ujedinjenih nacija (UN) za 2022. godinu „Perspektive svjetskog stanovništva”.

 BiH je prva u svijetu po smanjenju broja stanovnika Izvor: Vedran Ševčuk/MONDO

Na osnovu podataka, agencija "Pixsell" je napravila grafikon koji prikazuje da se u top 10 zemalja nalaze čak tri iz bivše Jugoslavije, prenosi "Glas Amerike".

Na vrhu liste je BiH, koja godišnje gubi više od 1,5 posto svog stanovništva. Srbija je sedma, dok je Hrvatska na osmom mjestu.

Prema podacima ovog izvještaja očekuje se da će Letonija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Litvanija, Jermenija, Sjeverna Makedonija i Poljska izgubiti između 40% i 50% svog stanovništva do kraja vijeka.

„Analiza stanja stanovništva je potvrdila da je Bosna i Hercegovina zemlja sa 'najnižim niskim' fertilitetom na svijetu (1,25), visokim nivoima migracija i starenja stanovništva, kao i sa duboko ukorijenjenim rodnim nejednakostima. Do 2070. godine će takvi demografski trendovi i nejednakosti dovesti do smanjenja ukupnog stanovništva za preko 50%, dok će demografska struktura naginjati starijoj populaciji (sa njenim udjelom u ukupnom stanovništvu od preko 40%)”, objasnio je Džon Kenedi Mosoti, predstavnik Populacionog fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA) u Bosni i Hercegovini, nakon nedavno sprovedene Projekcije stanovništva Bosne i Hercegovine za period 2020 -2070.

On je istakao da će „sektori koji su presudni za socioekonomski razvoj zemlje, kao što su obrazovanje, zdravstvena i socijalna zaštita, biti u ozbiljnoj opasnosti da podbace u radu, dok će se tržište rada suočiti sa nedostatkom kvalifikovanih radnika i profesionalaca”.

„Stoga je izuzetno važno pronaći nova rješenja za veća ulaganja u blagostanje, egzistenciju i mogućnosti za mlade ljude da napreduju u Bosni i Hercegovini”, rekao je predstavnik UNFPA..

Gotovo pola miliona ljudi napustilo je Bosnu i Hercegovinu od 2013. godine, prema rezultatima istraživanja Unije za održivi povratak i integracije BiH. Samo u 2021. godini to je učinilo 170.000 stanovnika, gotovo grad veličine Banjaluke.

/NAPOMENA: Analizu stanja stanovništva u Bosni i Hercegovini možete pročitati OVDJE, a izvještaj o migracijama mladih, na OVOM LINKU. Korisne su i projekcije Agencije za statistiku o stanovništvu BiH od 2020. do 2070. godine prikazane tabelarno/

Upozorenje od prošle godine: "BiH će ostati prazna"

Pomenuti izvještaj nije prvi koji upozorava da se stanovništvo ubrzano iseljava iz BiH.

Prema istraživanju koje je takođe sproveo Populacioni fond UN (UNFPA), a čije je podatke u Sarajevu krajem prošle godine predstavio Džon Kenedi Mesoti, upozoreno je da je 23.000 mladih u BiH već preduzelo konkretne korake i da će se vrlo vjerovatno iseliti u narednih 12 mjeseci.

Prema istraživanju UNFPA, koje je sprovedno na uzorku od 5.001 mlade osobe, gotovo 73 odsto ispitanika navelo je da je životni standard u njihovom neposrednom okruženju stagnirao ili se pogoršao.

Iseljavanje je glavni faktor za smanjenje stanovništva BiH, za koje se predviđa da će pasti ispod 1,6 miliona do 2070. godine sa današnjih 3,5 miliona stanovnika.

Takođe se pogoršava starenje stanovništva BiH i utiče na stopu fertiliteta u zemlji, koja iznosi 1,25 djece po ženi i među najnižim je u Evropi pošto mnogi mladi u reproduktivnoj dobi zasnivaju porodice u inostranstvu.

Iseljavanju najčešće teži populacija od 18 do 24 godine i muškarci, sa srednjim obrazovanjem, bez posla, bračnog statusa ili oni koji imaju dvojno državljanstvo, porodicu ili prijatelje u inostranstvu.

Istraživanje UNFPA pokazalo je da, što je stabilnija situacija sa poslom kod mlade osobe, manja je vjerovatnoća da će razmišljati o preseljenju.

(Mondo)

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Fz

Pa koliko ste Vi smanjili sami i drugi izazivajući rat u BIH,nikakvo čudo.Da Vas možda ne zabrinjava takvo stanje?

MONDO REPORTAŽE