• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dok Srbija oduzima nelegalno oružje: Kakvo je stanje u Bosni i Hercegovini?

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Nakon posljednjih tragičnih događaja u Srbiji u kojima je 17 osoba ubijeno vatrenim oružjem za dva dana, vlasti su odlučile da pokušaju suzbiti posjedovanje nelegalnog naoružanja. Srbija nije jedina zemlja koja ima problem sa nelegalnim naoružanjem.

 Legalno i nelegalno oružje u BiH Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Evidencije o tome koliko ljudi u BiH posjeduje nelegalno naoružanje ne postoje, postoje samo procjene. Što se tiče legalnog naoružanja, podatke prikuplja Koordinacioni odbor za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u Bosni i Hercegovini.

U posljednjem ''Izvještaju o radu Koordinacionog odbora za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja za 2022. godinu" piše da u BiH postoji 348.692 komada registrovanog oružja, a od toga u Federaciji BiH 218.442, Republici Srpskoj 126.431 i Brčkom 3.819.

Uvidom u podatke iz ranijeg perioda može se primijetiti da se broj u FBiH povećava dok u RS stagnira (npr. 2019. godine u FBiH je bilo oko 180.000 komada lakog i malog oružja, a u RS oko 127.000).

Malo oružje obuhvata revolvere i automatske pištolje, puške i karabine, poluautomatske puške, jurišne puške i lake puškomitraljeze. 

Lako naoružanje je široko kategorizovano kao ono naoružanje namijenjeno za upotrebu od strane nekoliko pripadnika oružanih ili bezbjednosnih snaga koji mu služe kao posada. Ono obuhvata teške mitraljeze, ručne i montirane lansere granata, prenosivo protivvazdušno naoružanje, prenosivo protivtenkovsko naoružanje, bestrzajne puške, prenosive lansere protivtenkovskih projektila i raketnih sistema, prenosive lansere protivvazdušnih projektila, te minobacače kalibra manjeg od 100 milimetara.

Izvor: Mondo - Slaven Petković

 Prema podacima entitetskih ministarstva unutrašnjih poslova, fizičkim licima u BiH je, samo tokom prošle godine, izdato skoro 14 hiljada odobrenja za nabavku oružja, a od tog broja skoro 10.000 u FBiH.

Godišnje se dogodi više od 500 incidenata sa oružjem

Podaci ministarstva unutrašnjih poslova u BiH govore da su nesretni slučajevi uzrokovani vatrenim oružjem podjednako česti u svim dijelovima BiH, uključujući Federaciju BiH, Republiku Srpsku i Brčko distrikt.

Isti izvještaj navodi da je tokom prošle godine u BiH dogodilo 506 incidenata (200 se odnosi na oduzimanje oužja) povezanih s vatrenim oružjem koji su za posljedicu imali 18 smrtnih ishoda. Od toga je 17 samoubistava.

Zabilježeno je 105 slučajeva kada je osobama zaprijećeno vatrenim oružjem u kojima je bilo 46 povrijeđenih.

Procjene o nelegalnom naoružanju

U BiH se svake godine oduzme više hiljada komada nelegalnog, neregistrovanog oružja. Ne postoje tačni podaci koliko takvog oružja ima.

Prema podacima švajcarske agencije "Small Arms Syrvey" Bosna i Hercegovina nalazi se na 11. mjestu u svijetu po broju komada oružja, na stotinu stanovnika (31,2). Srbija i Crna Gora su na 3. i 4. mjestu, a na prvom su SAD.

Po podacima istog izvora u BiH se nalazi ukupno oko 832.000 komada neregistrovanog oružja.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mage

Srbija je propalo društvo u svakom smislu. Srpska ne treba da se ugleda na zemlju kriminalnih bandi, starleta i rijalitija već na napredna zapadna društva

Vele

@Mage Napokon jedan racionalan komentar. Svaka ti čast.

MONDO REPORTAŽE