• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kampanja protiv vatrenog naoružanja: "U 77 slučajeva nasilja u porodici učinilac je posjedovao oružje"

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) RS započelo je kampanju "Poštuj život, ne oružje", čiji je cilj podizanje svijesti građana o opasnostima posjedovanja vatrenog oružja, a fokus će biti stavljen na teme femicida, odgovornog držanja i prodaju nelegalnog oružja.

 Poštuj život akcija MUP-a RS Izvor: MUP RS

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske započelo je kampanju "Poštuj život, ne oružje", čiji je cilj podizanje svijesti građana o opasnostima posjedovanja vatrenog oružja, 

Kampanja je istovremeno i poziv na konkretnu opštu akciju da bi se spriječili slučajevi upotrebe oružja, da bi se spriječio i smanjio posjed nelegalnog oružja u BiH što predstavlja značajan rizik za sigurnost građana, te poziva na predaju nelegalnog oružja, saopšteno je iz MUP-a Srpske.

Na teritoriji Republike Srpske vatrenim oružjem je prošle godine počinjeno pet od deset ubistava, a velikim dijelom se u takvim slučajevima koristilo nelegalno naoružanje.

"Posebno zabrinjava činjenica da se ubistva povezana sa vatrenim oružjem najčešće dešavaju u privatnim prostorima, a svako drugo ubistvo desilo se u kući, stanu ili dvorištu žrtve. Analize pokazuju da je prilikom intervencija policijskih službenika u slučajevima nasilja u porodici u Srpskoj u 77 slučajeva učinilac nasilja posjedovao oružje, od čega je u tri slučaja isto i upotrijebio", navodi se u saopštenju.

Kampanja "Poštuj život, ne oružje", koju MUP Srpske sprovodi zajedno sa deset kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova u Federaciji BiH i Policijom Brčko distrikta, odgovor je na veliki broj incidenata uzrokovanih vatrenim oružjem sa tragičnim posljedicama koji su se dogodili u bliskoj prošlosti.

Pozivom prema nadležnoj policijskoj agenciji bez sankcije se mogu prijaviti i vatreno oružje, municija i eksplozivne naprave odloženi na javnim mjestima ili površinama.

Kampanja je podržana kroz projekat "Prevencija i smanjenje posjeda ilegalnog oružja u BiH" koji finansiraju Njemačka, Holandija, Švedska, Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Norveška, uz podršku EU, kroz Multilateralni povjerilački fond UN, a sprovodi ga UNDP u BiH.

(SRNA/MONDO)

Povezano

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE