• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zaštitite se od vrućina, a bitna je i ishrana: MONDO donosi savjete i preporuke ljekara i stručnjaka

Autor Dušan Volaš

Stručnjaci pоdsјеćаju grаđаnе dа sе pridržаvајu mјеrа ličnе zаštitе za vrijeme trajanja toplog talasa. Zbog najavljenih tropskih temperatura građanima se preporučuje da u najtoplijem dijelu dana ostanu u kući i ne izlaze vani bez prijeke potrebe.

 11837799.jpg Izvor: SEBASTIAO MOREIRA/EFE

Imajući u vidu na najavljen period visoke temperature vazduha, dok se osvježenje i niže temperature očekuju tek naredne sedmice, preporuka je da se smanji unos kofeinskih napitaka i alkoholnih pića jer djeluju kao diuretici, odnosno uslovljavaju dodatni gubitak vode.

Osobama starijim od 65 godina savjetuje se da često piju tečnost bez obzira da li su žedne, jer organizam starih ljudi ima smanjene rezerve vode zbog smanjenog osjećaja žeđi.

Jedite umjereno!

"Ishrana treba da bude prilagođena vremenskim uslovima. Ona treba da bude bazirana na unosu djelimično obrađenih žitarica (različite pahuljice od žitarica, hljeb od integralnih žitarica, cijelog zrna) ili drugi proizvodima od integralnih žitarica koji su pripremljenih bez dodanih šećera i masti, dolazi u obzir i bareni krompir ili obarena riža", istakla je Vesna Rudić Grujić, načelnik Službe za higijenu u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.

Prema njenim riječima, uzimajte dosta povrća i voća, ribe, bijelog mesa peradi i fermentiranih mliječnih proizvoda (jogurt, kiselo mlijeko) ili kombinujte fermentisane mliječne proizvode i povrće i voće.

"Treba izbjegavati jako slatku hranu, zatim masnu i jako začinjenu hranu, suhomesnate proizvode, brzu hranu. Obroke treba pripremati neposredno prije konzumiranja, a pripremljenu hranu čuvati na adekvatan način. Dobro prati sezonsko povrće i voće. Ako imate zdravstvenih problema, zatražite savjet ljekara", objasnila je Rudić-Grujić.

Izvor: Mondo/Dušan Volaš

Оsim prаvilnоg izbоrа nаmirnicа hrаnа kојu kоnzumirаmо mоrа biti i zdrаvstvеnо bеzbјеdnа kаkо bi sе spriјеčilа pојаvа bоlеsti kоје sе prеnоsе hrаnоm (trоvаnjа hrаnоm).

"Visоkа tеmpеrаturа kоd nеhigiјеnskе priprеmе ili nеprаvilnоg sklаdištеnjа hrаnе ubrzаvа njеnо kvаrеnjе. Pоsеbnо tо vriјеdi zа izlеtnikе u prirоdi i оrgаnizаtоrе rоštiljа, kао i zа svе ljubitеljе kоlаčа. Svјеžа јаја su pоsеbnо оsеtljivа nа visоkе tеmpеrаturе, kао i rаznе sаlаmе, svјеži sirеvi, pаštеtе, krеmоvi, mајоnеzа i sličnо", kažu doktori.

Zaštita od sunčevog UV zračenja

Usvajanje jednostavnih mjera predostrožnosti, značajno smanjuje rizik od štetnog djelovanja UV zračenja. Mjere zaštite od sunca nikada se ne smiju koristiti za produženo izlaganje suncu. U mjere zaštite od UV zračenja se ubrajaju:

- Ograničiti vrijeme na podnevnom suncu. sunčeve UV zrake najjače su između 10 i 16 sati. U koliko je to moguće, ograničiti izlaganje suncu tokom ovih sati.
- Ukoliko se radi o starijoj populaciji ili nezaposlenima, sve teže kućne poslove trebalo bi obavljati u hladnijoj polovini dana (jutro, veče). Za vrijeme trajanja povišene spoljne temperature, ne bi trebalo napuštati dobro klimatizovan zatvoreni prostor bez prijeke potrebe.
- Ukoliko je to neizbježno, obezbijediti redovnu rehidraciju u toku boravka na toplom. Neophodno je i smanjiti intenzitet fizičke aktivnosti ili skraćenje vremena izloženosti dejstvu povišene
ambijentalne temperature
- Pratiti UV indeks. Informacija o UV indeksu pomaže u planiranju aktivnosti na otvorenom na načine koji sprečavaju prekomjerno izlaganje sunčevim zracima.
- Koristiti hlad pametno. Strukture sjena koje prave drveće, suncobrani ili krošnje ne nude potpunu zaštitu od sunca.

Pravilo sjene: "Pazite na svoju sjenku - Bez sjene, tražite hlad!"

Izvor: Screenshot

- Nositi zaštitnu odjeću: šešir sa širokim obodom nudi dobru zaštitu od sunca za oči, uši, lice i leđa ili vrat. Sunčane naočale koje pružaju 99 do 100 posto UVA i UVB zaštite značajno će smanjiti oštećenje očiju od izlaganja suncu. Preporučuje se nošenje lagane odjeća od prirodnih vlakana, svijetle boje

- Koristiti kremu za sunčanje. Obilno nanijeti kremu za sunčanje sa širokim spektrom zaštite SPF 15+ i ponovo je nanositi svaka dva sata ili nakon rada, plivanja, igranja ili vježbanja na otvorenom.

- Naročito je važno zaštiti dojenčad, malu djecu i osobe sa svjetlijim tenom. Ponovljeno i dugotrajno izlaganje UV zračenju u djetinjstvu povećava rizik za nastanak malignih promjena na koži u odraslom dobu.

Procjena rizika pri izlaganju Suncu zavisi od tipa kože

Tip 1- izuzetno osjetljiv na sunce, svijetla koža često sa pjegama, svijetle oči. Nakon izlaganja suncu javljaju se opekotine, koža ne tamni. Vrijeme samozaštite je 5-10 minuta.
Tip 2- svijetla koža, kosa i oči svijetle boje. Koža osjetljiva na sunce, slabo tamni, opekotine se brzo javljaju. Vrijeme samozaštite 10-20 minuta.
Tip 3- normalna koža, kosa tamnoplava ili smeđa, smeđe oči. Koža dobro podnosi sunce i dobro tamni. Vrijeme samozaštite je 20-30 minuta.
Tip 4- koža mrke, braon do tamno braon boje, kosa tamna, oči smeđe ili crne. Koža izuzetno dobro podnosi sunce, tamni brzo i intenzivno. Opekotine se rijetko javljaju. Vrijeme samozaštite je preko 45 minuta.
Tip 5- srednje smeđa boja kože. Opekotine su rijetke, tamni brzo do tamno smeđe
Tip 6- tamno smeđa ili crna boja kože. Nikada ne gori, tamni brzo.

Solarni UV indeks

Solarni UV indeks je broj koji pokazuje stepen opasnosti od UV zračenja. UV indeks se mijenja tokom dana i kalendarske godine, a osim vremenski mijenja se i sa geografskom širinom. UV indeks je viši prema jugu, a manji prema sjeveru.

U tabeli je prikazana je kategorija izloženosti prema vrijednosti UV indeksa i preporučene mjere zaštite (u zavisnosti od stepena opasnosti od UV zračenja.)

Izvor: Screenshot

 (Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE