• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Trebinje: Pala grana i povrijedila dva gosta

Autor mondo.ba

Na jedan od stolova bašte hotela "Platani" u centru Trebinja srušila se suva grana platana i lakše povrijedila dvojicu gostiju.

 Trebinje: Pala grana i povrijedila dva gosta Izvor: MONDO arhiva

Izvor: MONDO arhiva

Grana je u subotu uveče pala posred stola za kojim je sjedilo šestoro ljudi, a povrede su zadobila braća Kurtalić, pedesetosmogodišnji Ibrahim i godinu mlađi Nusret iz Tuzle, piše "Glas Srpske".

Prema Ibrahimovim riječima, vraćajući se s mora iz Srebrenog svratili su u baštu hotela "Platani" da popiju piće.

"Taman kad smo htjeli da krenemo, pala je velika suva grana sa velike visine. Čuo sam neki prasak i pokušao da pomaknem glavu, u čemu sam i uspio, tako da me grana udarila po ramenu. Slomio sam ključnu kost, a Nusret ima kontuziju nosa. Sve se, na sreću, dobro završilo, kako je moglo biti. Dobili smo preporuku šta da radimo i putujemo za Tuzlu", ispričao je Ibrahim.

Naglasio je da veliku zahvalnost duguju osoblju Hitne pomoći Trebinje, koje je odmah došlo na lice mjesta, te osoblju Bolnice Trebinje sa dežurnim ljekarom na čelu, koji su učinili sve da što prije budu zbrinuti i povrede sanirane.

Nadležni naglašavaju da u zaštitu platana, koji su simboli Trebinja, ulažu velike napore. U posljednjih desetak dana stručnjaci istraživačko-razvojnog centra "Šuma Srpske" ispitali su unutrašnjost stabala platana u centru grada kako bi kvalitetnije utvrdili njihovo zdravstveno stanje.

Načelnik Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove grada Trebinja Mirjana Ratković kaže da se za angažovanje stručnjaka iz Banjaluke gradska uprava odlučila zbog zabrinjavajuće pojave češćeg urušavanja grana ovih stogodišnjaka, koji su važan dio kulturno-istorijskog nasljeđa grada.

"Aparatom koji se zove impulsivni tomograf "arbotum", a koji se koristi u procjeni unutrašnjeg stanja drveća, ispitano je svih 16 platana u centru grada. Snimanja su obavljana u dijelu stabla pri dnu, na sredini debla, kao i na svim granama iznad račava. S obzirom na to da je riječ o zelenilu koje je zaštićeno dobro, saglasnost za sprovođenje ovih dijagnostičkih mjera dobili smo od Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskih spomenika i prirodnog nasljeđa RS",  istakla je Ratkovićeva.

Ona je navela da će rezultati ispitivanja biti poznati za desetak dana, nakon čega će, u slučaju potrebe, biti razmotrene i vanredne mjere zaštite ovog drveća.

Ratkovićeva je dodala da pojava sušenja lišća platana, primijećena ove godine, ne bi trebalo da bude povezana sa opštim zdravstvenim stanjem drveća, već je posljedica pepelnice koja je, i pored redovne hemijske zaštite, zahvatila stabla zbog izrazito vlažnog ljeta.

Gorostasnih 16 platana ukrašava centar Trebinja, glavni trg i šetalište. Nadaleko su čuveni po svojoj ljepoti i starosti i bez njih, ocjena je svih, Trebinje ne bi bilo isto.

Sve ljubitelje platana, ali i nadležne gradske službe zabrinulo je lomljenje velike, naizgled zdrave grane koja, na svu sreću, nije ugrozila prolaznike. To je bio alarm za sagledavanje njihovog zdravstvenog stanja.

Životni vijek platana u idealnim uslovima je i do 300 godina. U gradskim sredinama to je upola manje.

Stanovnici Trebinja nadaju se da neće biti potrebe za drastičnim i bolnim mjerama, sječom stabala i da će čuveni platani još dugo krasiti trebinjski trg, ali i druge lokacije u gradu.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE