Stanovnici RS koji moraju na endoskopske pretrage kao što je kolonoskopija, treba da se naruče dva mjeseca unaprijed, dok oni koji treba da obave preglede poput ultrazvuka srca i ergometrije čekaju i do tri mjeseca.
"Dinamika zakazivanja operativnih zahvata zavisi od klinike do klinike i niza drugih okolnosti koje su u zdravstvenim ustanovama podložne stalnim promjenama, odnosno, broja raspoloživih bolničkih kreveta, ljekara specijalista, težine i vremenskog trajanja operativnog zahvata, kao i propusnosti sale", istakli su u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Naglasili su da se za endoskopske pretrage koje se rade u Klinici za unutrašnje bolesti kao što su kolonoskopija naručuje za dva mjeseca, dok se gastroskopija čeka oko 15 dana.
"U Klinici za očne bolesti najduže se čeka operacija katarakte, dok se ostali operativni zahvati ne čekaju duže od deset dana. Ambulantni kardiološki pregled se naručuje na mjesečnom nivou, a UZV srca za tri mjeseca", istakli su u ovoj zdravstvenoj ustanovi i dodali je njihova ekipa interventnih kardiologa pripravna 24 časa za zbrinjavanje akutnog infarkta miokarda za pacijente iz čitave Srpske.
V.d. direktora bolnice "Kasindo" Goran Todorović u Istočnom Sarajevu rekao je da se svi prvi specijalistički, preoperativni i pregledi trudnica obavljaju isti dan po dolasku u bolnicu, te da su jedino izuzetak kontrolni pregledi, kada pacijent zahtijeva određenog specijalistu.
"Što se tiče dijagnostike, lista čekanja za dopler krvnih sudova je do 30 dana, s tim da će se u budućnosti smanjiti broj dana, pošto se vratio ljekar sa specijalizacije", kazao je Todorović i dodao da se za ultrazvučnu dijagnostiku čeka pet dana, a za mamografiju tri dana. On je istakao da se za operacije čeka samo onoliko koliko je neophodno da pacijent uradi preoperativnu pripremu, odnosno, sve neophodne nalaze.
Direktor bolnice "Sveti vračevi" u Bijeljini Siniša Maksimović kaže da je najduže čekanje u ovoj zdravstvenoj ustanovi za pregled kod reumatologa i kardiologa, i to od 30 do 60 dana, s tim da hitni pacijenti ne čekaju. On je istakao da se pacijenti koji su otpušteni iz bolnice primaju odmah, odnosno, u terminu predviđenom za prvu kontrolu.
"Svi ostali pacijenti za konsultativno specijalistički pregled dokaze na red u roku od dva do deset dana", istakao je Maksimović.
Pomoćnik direktora bolnice "Sveti apostol Luka" Doboj Aleksandar Panić rekao je da se u ovoj bolnici najduže čeka na pregled ultrazvuka srca i ergometrije, čak i do tri mjeseca, dok je u Službi za oftalmologiju čekanje do mjesec.
"Sve ostale službe nemaju listu čekanja pregleda, a na operacije u našoj ustanovi se ne čeka", kazao je Panić.
U Fondu zdravstvenog osiguranja RS rekli su da se dužina čekanja na magnetnu rezonancu (MR) i kompjuterizovanu tomografiju (KT) razlikuje od ustanove do ustanove.
"Najduže se čeka na MR dojke, i to 90 dana, iz razloga što se ova dijagnostika radi samo u Univerzitetskoj bolnici - Klinički centar Banjaluka za pacijente cijele RS", istakli su u Fondu i dodali da se za sve ostale preglede MR čeka maksimalno 30 dana.
Kada je riječ o KT, najkraće se čeka na KT glave i kičme i to 15 dana, dok se na ostale preglede koji se rade u bolnicama čeka do tri mjeseca.