• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Bijeljini 32 oboljela od malih boginja

Autor SRNA

Na području grada Bijeljina do danas su prijavljena 32 slučaja morbila ili malih boginja, što je pet više nego juče, rekao je zamjenik direktora bijeljinskog Doma zdravlja Srđan Mijatović.

"Od 32 slučaja, sedam je potvrđeno serološki, putem analize krvi, a ostali su potvrđeni na osnovu kliničke slike", rekao je Mijatović na konferenciji za novinare.

On je naveo da u posljednjih dvadesetak godina na području grada nije bilo slučaja morbila, a da najmlađi oboljeli još nema godinu, a najstariji ima 40 godina.

"U najvećem broju slučajeva riječ je o licima koja su rođena u ratnim godinama kada, vjerovatno, vakcinacija nije bila adekvatna, kao što, vjerovatno, ni hladni lanac nije poštovan kako bi trebalo", rekao je Mijatović.

On je naveo da je prijava Institutu za javno zdravstvo dostavljena 27. oktobra, a da je prvi slučaj registrovan prije desetak dana.

"Nismo žurili sa prijavom epidemije, misleći da sve to neće ići u ovom pravcu, ali kad smo dobili serološku potvrdu za više lica odmah smo prijavili epidemiju", rekao je Mijatović.

Epidemiolog Mladen Grujičić rekao je da su male boginje, morbili ili ospice veoma zarazno oboljenje koje se lako prenosi sa oboljele na osjetljive osobe, odnosno one koje nisu kompletno vakcinisane ili koje nisu preležale morbile.

"Vakcinacija protiv malih boginja na našem području počela je 1971. godine. Male boginje se karakterišu najprije povišenom temperaturom, kašljem, konjuktivitisom i curenjem iz nosa", rekao je Grujičić i dodao da se kasnije javlja osip koji se širi od glave prema donjim dijelovima tijela.

Grujičić je istakao da je pacijent infektivan za svoju okolinu četiri dana prije i nakon pojave osipa.

"To i jeste veliki problem jer ovo je prelazni period godine, a ljudi najčešće pomisle da obolijevaju od neke prolazne prehade sa povišenom temperaturom, suvim kašljem, ali već za to vrijeme dok se ne pojavi osip inficiraju mnoge ljude sa kojima su u bližoj okolini, one koji nisu preležali male boginje ili nisu vakcinsani", rekao je Grujičić.

On je napomenuo da Dom zdravlja preduzima protivepidemijske mjere.

"Najbolja mjera suzbijanja morbila je vakcinacija, a vakcina ima dovoljno u Domu zdravlja", rekao je Grujičić i apelovao da roditelji provjere da li su djeca primila vakcinu, a ako nisu da to učine.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE