U Republici Srpskoj se procjenjuje da je od šećerne bolesti oboljelo između pet i šest odsto građana ili oko 80.000 ljudi, saopštila je nacionalni koordinator za borbu protiv šećerne bolesti u RS Snježana Popović-Pejičić.
Ona je navela da se oko 10 odsto oboljelih odnosi na šećernu bolest tipa jedan od kojeg oboljevaju djeca i adolescenti, a na tip dva 90 odsto oboljelih.
Pejičićeva je napomenula da je kardiovaskularna bolest najveći uzrok morbiditeta i mortaliteta oboljelih od šećerne bolesti, ističući da je u tom smislu od velike važnosti preventivni program ne samo dijabetesa, već i preddijabetesa, odnosno stanja prije nego što će se pojaviti sama bolest.
"Prevencija pacijenata sa preddijabetesom je najisplativiji način prevencije i najuspješnije same šećerne bolesti i kardiovaskularnih bolesti", istakla je Pejičićeva.
Ona je navela da od preddijabetesa boluje oko 40 odsto ljudi u BiH u dobi od 40 do 74 godina, a da to i ne zna, pri čemu je gojaznost osnovni faktor rizika, te istakla da je u tom pogledu neophodno stalno imati edukativne radionice za kompletnu populaciju s ciljem spoznaje osnovnih faktora rizika i njihovo redukovanje.
"Postoji prevencija preddijabetesa i tipa dva, koja se odnosi na promjenu načina života, odnosno zdrav stil života - primjerena ishrana mediteranska i odgovarajuća fizička aktivnost", rekla je Pejičićeva.
Prema njenim riječima, uobičajeni simptomi dijbetesa su sušenje usta, pojačana žeđ, učestalo mokrenje, gubitak energije, svrab u genitalnom predjelu, infekcije kože.
"Svi ovi simptomi mogu izostati s obzirom da je tip dva dijabetesa takva bolest da se ona razvije, a da pacijent nema simptome. Zbog toga je važan skrining kod rizičnih grupa kod gojaznih lica i onih koji imaju hipertenziju", zaključila je Pejičićeva.
Predsjednik Udruženja kardiologa Srpske Duško Vulić rekao je novinarima da su dijabetes i kardiovaskularne bolesti usko povezane.
"Dijabetičari imaju rizik da obole od kardiovaskularnih bolesti, kao i oni koji su već preživjeli srčane udare. Dijabetes je glavni faktor rizika za nastanak kardiovaskularnih bolesti, prije svega srčanih arterija i koronarne bolesti", naveo je Vulić koji je i nacionalni koordinator za prevenciju kardiovaskularnih bolesti.
On je rekao da evropska studija, koja je pratila kako se dijabetes razvija kod lica sa kardiovaskularnim bolestima u Republici Srpskoj, pokazala da je više od polovine oboljelih od karonarne bolesti već ima dijabetes ili im je otkriven nakon infarkta miokarda.
"Ovi podaci nas obavezuju da sve te preventivne akcije moraju posebno da budu posvećene osobama oboljelim od dijabetesa, bez obzira što nemaju nekakve sipmtome, odnosno tretirati sve faktore rizika", zaključio je Vulić.