• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Predstavljene ključne rijeke u RS i regionu

Autor SRNA

Predstavnici Svjetske organizacije za zaštitu prirode, u saradnji sa Republičkim zavodom za zaštitu kulturno-istorijskog nasljeđa, predstavili su u Banjaluci novu analizu i kartu ključnih rijeka u RS i regionu.

Dejan Radošević iz Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog nasljeđa smatra da je riječno bogatstvo prednost za BiH, ali da postoji velika opasnost od ishitrenog odlučivanja kada je riječ o iskorištavanju tog potencijala za energetske svrhe.

"Trebalo bi izbjeći greške koje su napravile druge evropske zemlje koje su prekomjerno iscrpile svoju riječnu mrežu. U mnogim slučajevima te zemlje danas imaju nacionalne programe za revitalizaciju vodotoka i troše mnogo novca za obnavljanje degradiranih ekosistema, koji više ne mogu pružiti čistu i vodu za piće, te zaštitu od poplava", istakao je Radošević.

Direktor Zavoda Slobodan Nagradić rekao je da je Zavod uspostavio partnerski odnos sa Svjetskom organizacijom za zaštitu prirode 2008. godine učešćem u projektu "Održivi razvoj u Dinarskom luku".

On je dodao da je u okviru ovog projekta Zavod potpisao nekoliko memoranduma o saradnji sa nacionalnim parkovima "Sutjeska", "Dinara" i "Tara".

Petra Remeta iz Mediteranskog programa ove organizacije rekla je na konferenciji za novinare u Banjaluci da je ovo prvi korak koji ova organizacija provodi u cijelom regionu kako bi se osigurala budućnost najznačajnijih rijeka, te usluge koje one pružaju društvu.

Remeta je podsjetila da je Međunarodna komisija za zaštitu rijeke Dunav, uključujući predstavnike BiH, u junu prošle godine usvojila dokument "Smjernice za razvoj održive hidroenergije" u kojem promoviše klasifikaciju riječnih segmenata prema njihovoj pogodnosti za razvoj hidroenergije.

Ona je rekla da se, prema tačno definisanim kriterijumima kao što su hidroenergetski potencijal i vrijednost okoline i prirode, riječni segmenti mogu klasifikovati kao pogodni, manje pogodni i nepogodni za razvoj hidroenergije-zone isključenja.

"Dobro očuvane rijeke su prednost Republike Srpske i odluka o njihovom iskorištavanju u energetske vodoprivredne svrhe mora biti rezultat strateškog promišljanja utemeljenog na naučno evaluiranoj vrijednosti rijeka", zaključila je Remeta.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE