Oko 74 odsto studenata u Banjaluci nije član niti jedne političke stranke, dok je u Mostaru situacija obrnuta - čak 65 odsto studenata pripada nekoj od stranaka...
Izvor: Ilustracija Mondo/Stefan Stojanović
Mladi su u politici pasivni i "politički nepismeni", a većina ih se uključuje u politiku samo radi vlastitog interesa, odnosno zaposlenja, navodi se u istraživanju.
Dvije petine ispitanih smatra da mladi mogu napraviti pozitivan iskorak svojim angažmanom kroz produktivno i inovativno djelovanje, iako ih je 65 odsto nezadovoljno ulogom i trenutnom zastupljenošću na političkom planu.
Što se tiče ostanka u BiH nakon studija, razike su drastične u ispitanim sredinama. Tako 59 odsto studenata iz Mostara želi da napusti ovu zemlju, slično stanje je i u Banjaluci gdje je isto želi 47 odsto mladih, dok u glavnom gradu BiH samo 33 odsto je onih koji žele poslije studija otići vani.
Rezultati istraživanja "Mladi u politici-uloga" prestavljeni su danas na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Mostaru, u sklopu Konferencije "Znanost kao kultura neslaganja".
Istraživanje je provedeno na univerzitetima u Mostaru, Sarajevu i Banjaluci na uzorku od 1.350 osoba.