BiH je uspjela napraviti značajne rezultate u rješavanju problema Roma u oblastima stanovanja, zapošljavanja, zdravstvene zaštite i obrazovanja, ali to nije ni približno dovoljno, ocijenjeno je na konferenciji u Sarajevu.
Izvor: MONDO Sivački Goran
To je, navodi se u govoru, nametnulo potrebu za revizijom postojećeg Akcionog plana za Rome, a implementacija revidiranog akcionog plana trebalo bi da omogući ravnopravnost, poboljšanje zdravstvenog stanja romske populacije, pristupa zapošljavanju i stambenom zbrinjavanju.
Šef Misije OEBS u BiH Džonatan Mur rekao je da se na ovaj dan odaje priznanje jedinstvenoj i raznolikoj romskoj zajednici koja se suočava sa ogromnim socijalnim, ekonomskim i političkim izazovima.
"Misija OEBS u BiH ponovo želi naglasiti značaj romske kulture i identiteta, kao i obavezu vlasti da štite i poštuju prava svih građana BiH", istakao je Mur.
Prema njegovim riječima, poboljšanje situacije u kojoj se nalaze Romi predstavlja važan dio rada Misije i samog OEBS-a.
Predsjedavajuća Odbora za Rome pri Savjetu ministara BiH Indira Bajramović je konstatovala da su u BiH postignuti zapaženi rezultati posebno u oblasti stambenog zbrinjavanja Roma, ali nešto manje u oblasti obrazovanja, zdravstva i zapošljavanja.
Ona je navela podatak da je više od 95 posto Roma nezaposleno, a većina preživljava prikupljajući sekundarne sirovine i radeći na crno.
"Nezvanično se procjenjuje da više od 50 posto Roma i Romkinja nije uključeno u zdravstveni ili obrazovni sistem. Romska djeca, uglavnom radi socijalne isključenosti, napuštaju školu", upozorila je Bajramovićeva.
Svečanu konferenciju u povodu 8. aprila - Svjetskog dana Roma organizovalo je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH u saradnji sa Odborom za Rome pri Savjetu ministara BiH i ženskom romskom mrežom "Uspjeh", te uz podršku Ker internešnel Balkansa.