Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović izjavio je da je u proteklih godinu dana urađeno mnogo toga na sanaciji štete od katastrofalnih poplava, koja je na području Banjaluke procijenjena na više od 75 miliona KM.
"Grad je od Vlade Srpske, odnosno od Fonda solidarnosti za obnovu Srpske, tražio 13 miliona KM za najurgentnije radove. Očekujem odgovor sljedeće sedmice. Znamo da para nema i da su štete nadmašile sve budžete. Moramo biti iskreni prema javnosti i reći da ne možemo sve da riješimo u jednom satu", kaže Gavranović.
On je na konferenciji za novinare povodom godišnjice katastrofalnih poplava rekao da se prvi put razmišlja i o rekonstrukciji korita rijeke Vrbas, da bi se spriječile eventualne buduće katastrofe.
Gavranović je podsjetio da su prošlogodišnje poplave potopile 25 mjesnih zajednica, više od 2.200 domaćinstava i 330 privrednih društava u ovom gradu.
Dodatne probleme su, istakao je Gavranović, izazvale avgustovske bujične poplave, koje su aktivirale mnogo klizišta. Klizišta su pogodila 32 mjesne zajednice, 277 stambenih objekata i 95 privrednih objekata.
On je rekao da je Banjaluka odmah nakon katastrofalnih poplava u hitnim mjerama direktno uložila oko 4.500.000 KM za poboljšanje stanja izazvanog poplavama, od čega je oko 1.500.000 KM izdvojeno direktno građanima.
Gavranović je napomenuo da se radilo na sanaciji putne infrastrukture, navodeći, između ostalog i pojačanje i uspostavljanje ponovne zaštite nasipa u naselju Česma, što je rađeno u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, te sanacije mostova.
On je rekao da u budžetu za ovu godinu planirano 3,5 miliona KM za gradsku Civilnu zaštitu, od čega veliki dio sredstava ide za nabavku opreme za vatrogasnu jedinicu.
Prema njegovim riječima, grad Banjaluka je zajedno sa UNDP-om, koristeći jednu liniju pomoći, obezbijedio uslove za sanaciju 100 kuća zahvaćenih poplavom u prvoj fazi, dok su u toku dodatne aktivnosti za pomoć u sanaciji još 100 objekata.
On je naveo da će biti realizovan projekat sanacije najvećeg klizišta u Banjaluci u naselju Drakulić, koji je kandidovan kod UNDP.
Šef Odsjeka civilne zaštite grada Banjaluka Željko Katić rekao je da Civilna zaštita ima oko 1.100 pripadnika civilne zaštite opšte namjene, te da se provode obuke u svim mjesnim zajednicama.
On je rekao da su toku postupci javnih nabavki opreme za spašavanje na vodi, opreme za punjenje vreća sa pjeskom, da je proširen broj jedinica civilne zaštite za specijalizovane namjene, te da je u jedinicu za spašavanje na vodi uključen i Rafting klub "Kanjon".