Banjalučka hitna pomoć kao i ambulante porodičnih medicina imale su povećan broj pacijenata, zbog vrućina, ali stanje nije alarmantno, uvjeravaju iz Doma zdravlja.
U Službi hitne medicinske pomoći i u Službi porodične medicine u protekla 24 časa bilo je nešto više pacijenata u odnosu na uobičajne dnevne i noćne smjene, ali stanje nije alarmantno, izjavila je Srni pomoćnik direktora Doma zdravlja Banjaluka za nemedicinska pitanja Nevena Todorović.
Todorovićeva, koja je specijalista porodične medicine, rekla je da je u Službi hitne medicinske pomoći ukupno pregledano 167 odraslih pacijenata, 72 djece i obavljene 33 kućne posjete.
"Od 167 pacijenata koji su zbrinuti u hitnoj medicinskoj pomoći, 34 pacijenta su zahtijevala dužu opservaciju. Broj pacijenata je nešto veći u odnosu na uobičajen, ali stanje nije alarmantno. To je i očekivano za ovaj period godine i ove vrućine", rekla je Todorovićeva.
Ona je naglasila da građani treba da se pridržavaju uputstava da ne borave na suncu i piju mnogo tečnosti, posebno danas, što kako kaže nije bio slučaj prošle nedjelje i prije sedam dana kada je temperatura vazduha, takođe, bila visoka.
"Mislimo da se građani pridržavaju uputstava i da su apeli preko medija i nas ljekara koji radimo u Domu zdravlja urodili plodom. Broj pacijenata je definitivno manji", rekla Todorovićeva.
Ona je istakla da nije bilo izuzetno teških pacijenata i pacijenata sa smrtnim ishodom.
"I dalje apelujemo da građani ne izlaze na sunce od 10.00 do 17.00 časova, da vode račina o svojoj ishrani, da uzimaju dovoljne količine tečnosti i da budu prikladno obučeni u široku pamučnu odjeću", naglašava Todorovićeva.
Ona je apelovala i da građani pozivaju Službu hitne medicinske pomoći kada to nije neophodno, kako bi ekipe bile na raspolaganju za pacijente kojima je pomoć u periodu velikih vrućina neophodna.
Danas se očekuje vrhunac toplotnog talasa, ponegdje s temperaturom i višom 40 stepeni Celzijusovih.
Tropska vrelina očekuje nas i cijele sljedeće nedjelje.
Crveni meteoalarm, koji upozorava na izuzetno opasno vrijeme, izdat je za područja Banjaluke, Prijedora, Foče, Višegrada, Mostara, Tuzle, Bihaća i Sarajeva.
Meteorolozi predviđaju da će se visoke temperature zadržati i naredne sedmice, te da će i noći biti veoma tople.
Na vozače se apeluje da izbjegavaju dnevne vožnje na duže relacije, a ukoliko ipak putu preporučuju im se češće pauze.
STANOVNICI "TOPLOTNIH OSTRVA", ČUVAJTE SE
Stručnjaci posebno upozoravaju na temperature vazduha u velikim gradovima, koje su uvijek više za nekoliko stepeni od zvaničnih jer, kako kažu, gradovi proizvode efekat "toplotnih ostrva", koji nastaju zbog upijanja sunčeve energije u betonskim površinama, zatim postojanja industrije, saobraćaja, ali i zbog hlađenja, odnosno grijanja.
Gradovi nemaju dovoljno vegetacije, a ni vodenih površina koje bi uravnotežile temperature vazduha.
Prema riječima Maje Žuvele Aloise, stručnjaka za ekologiju u Centralnom institutu za meteorologiju I geodinamiku u Beču, što je grad veći, "toplotna ostrva" su veća i proširenija, a ako je grad kompaktan i bez vegetacije, "toplotno ostrvo" je izražajnije.
U takvim sredinama opasnost od smrtnosti je veći, a stanovništvo je opterećeno što rezultira niskom radnom produktivnošću i većim ekonomskim posljedicama, kaže Žuvela Aloise, prenijeli su hrvatski mediji.
Ukazala je da postoje kratkoročne i dugoročne mjere koje bi mogle spriječiti posljedice od postojanja "toplotnih ostrva" u većim gradovima.
Kratkoročne su, kaže, izdavanje adekvatnih upozorenja javnosti i odgovornim službama koje mogu da organizuju pomoć ili preusmjeriti ljudske aktivnosti u večernje i jutarnje sate, podsticati adekvatnu ishranu, izolaciju stanova i obezbjeđivanje vode na gradskim ulicama.
Kao dugoročna rješenja navela je su u pametnom planiranju gradova, kojima bi se izbjegle ili smanjile opasnosti od ekstremnih uticaja, prije svega planskim podizanjem zelenih i vodenih površina.