Predsjednik Saveza žena oboljelih od raka dojke "Iskra" Azra Ikalović rekla je da od karcinoma dojke u Banjaluci godišnje oboli 500 žena, a da na području grada, prema podacima "Iskre", trenutno ima 5.000 oboljelih.
Ona je naglasila da bi svaka žena od 40 i više godina trebalo da uradi mamografiju, a jednom mjesečno samopregled jer je to najbrži korak da se otkrije bolest.
"Prednost ove bolesti je što je izlječiva u 90 odsto slučajeva ako se otkrije na vrijeme", poručila je Ikalovićeva i istakla da se Udruženje bori za nabavku mobilnog mamografa, koji bi mogao biti korišten i u seoskim područjima.
Ona je pojasnila da sam aparat košta do 200.000 KM, ali je problem i njegovo održavanje koje bi neka ustanova trebalo da preuzme.
"Nabavka ovakvog aparata bila bi i ekonomski opravdana jer skrinig mamografija košta 30 KM, a liječenje oboljelog pacijenta 200.000 KM. Ukoliko se bolest na vrijeme otkrije, nema ni hemoterapije", naglasila je Ikalovićeva.
Ona je navela da ove žene, osim teške bolesti, imaju i problema da nabave lijekove.
"U februaru smo pokrenuli inicijativu da se u Zakonu o javnim nabavkama ukine tender. Tražimo i legalizaciju upotrebe kanabisa u medicinske svrhe, zalažemo se i za izmjenu Pravilnika o ortopedskim pomagalima", navela je Ikalovićeva.
Ona je podsjetila da je u Srpskoj liječenje onkoloških pacijenata besplatno.
Ikalovićeva je napomenula da se tokom oktobra rad "Iskre" može podržati pozivom na broj 1412.
Prema njenim riječima, u okviru obilježavanja 24. oktobra – Svjetskog dana borbe protiv karcinoma dojke sutra će u Sarajevu biti organizovana regionalna trka za život, dok će se tokom oktobra biti dijeljeni promotivni leci.
"Na Trgu Krajine 24. oktobra biće organizovana i prodajna izložba radova i obilazak pacijenata", najavila je ona.