• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Posao tek pod stare dane

Autor mondo.ba

Prema najnovijim podacima Eurostata, Bosna i Hercegovina je zemlja sa najvećom stopom nezaposlenosti među mladima u regionu (57,9 odsto). To bi, ugrubo, značilo da radi svaki treći stanovnik koji ima između 18 i 24 godine.

Kada je u pitanju region, odmah iza BiH nalazi se Makedonija sa 53 odsto, Crna Gora sa 45,3 i Srbija sa 43 odsto.

Ekonomisti u BiH ističu da su glavni krivci za ovakvo stanje vlasti u BiH, odnosno u oba entiteta, koji, kako ističu, apsolutno ništa ne čine da se počne rješavati problem nezaposlenosti uopšte, a posebno mladih, pišu "Večernje novosti".

"Vlasti ne čine čak ni ono što je objektivno moguće kako bi se stvorila šansa za mlade da rade. Pomenuću kako je zbog političke neusaglašenosti oko primjene presude "Sejdić-Finci" BiH uskraćeno 45 miliona evra iz IPA fondova, od čega je veliki dio bio namijenjen rješavanju problema nezaposlenosti među mladima", kaže ekonomski analitičar Zoran Pavlović, koji je imao priliku da se angažuje na ovom projektu EU.

On kaže da, nakon propasti ovog projekta, vlasti u BiH, praktično, na zapošljavanju mladih ne rade ništa.

"Postojali su određeni projekti i na nivou Vlade RS, ali je to sada sve zaustavljeno zbog nedostatka novca u budžetu", kaže Pavlović.

Na pitanje da li na ovoliku stopu nezaposlenosti mladih u BiH, a time i u RS, utiče i loša obrazovna struktura u Srpskoj i školovanje za zanimanja za koja već postoji veliki broj školovanih ljudi u RS, u Ministarstvu prosvete i kulture RS odgovaraju da ministarstvo preduzima "korektivne mjere".

"Kreiranje upisne politike i njeno sprovođenje je veoma važno kada je u pitanju smanjenje nezaposlenosti u Srpskoj. Za svaku školsku godinu Ministarstvo kreira upisnu politiku, usklađujući je sa potrebama tržišta rada, stepenom tehnološkog razvoja, interesovanja učenika i strateškim planom razvoja lokalnih zajednica, odnosno RS u cjelini", kažu u ovom Ministarstvu.

Mladi u BiH su prema prilikama za posao i na dnu evropske ljestvice. Poslije njih, na Starom kontinentu najveću stopu nezaposlenosti (uzrasta od 18 do 24 godine) ima Grčka sa 53,7 odsto, a slijede je Španija sa 49,2, Italija sa 44,2 i Hrvatska sa 43,1 odsto. Najmanja nezaposlenost je u Njemačkoj - 7,1 odsto.


Planom upisa u srednje škole u školskoj 2015/2016. godini tako je smanjen broj mjesta za upis učenika u zanimanja ekonomskih i medicinskih tehničara, a odobren je upis jednog odjeljenja za novo zanimanje agro-turistički tehničar, za kojim su, na primjer, poslodavci iskazali interesovanje.

"I pored toga, evidentna je disproporcija između želja učenika i potreba na tržištu rada, što nastojimo korigovati upisnom politikom. Kako bi podvuklo važnost konsultovanja sa potrebama tržišta rada, Ministarstvo prilikom objavljivanja konkursa za upis učenika u prvi razred srednjih škola objavljuje pregled broja nezaposlenih i zaposlenih radnika po strukama, da bi učenici prilikom donošenja odluke o budućem zanimanju uvažili i potrebe tržišta rada", napominju u Ministarstvu.

Prema velikom istraživanju stavova mladih u BiH: "Glasovi mladih" , koje je za potrebe UNDP-a na reprezentativnom uzroku od 2.360 mladih iz svih dijelova BiH sprovela agencija "Prizma istraživanja", mladi nezaposlenost vide kao jedan od najvećih problema koji opterećuje i ugrožava njihovu egzistenciju u BiH.

U prosjeku, ispitanicima je bilo potrebno više od godinu dana da pronađu posao nakon što su završili školovanje. Prema podacima iz ovog istraživanja može se zaključiti da veliki broj nezaposlenih mladih uopšte ne traži posao. Većina ispitanika, uključujući učenike i studente, nije aktivno tražila posao u proteklih mjesec dana (65,5 odsto).

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE