Direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Mirko Stanetić rekao je Srni da je ova zdravstvena ustanova proteklog mjeseca pružila najveći broj usluga u ovoj godini i to sa najvećim stepenom složenosti.
Stanetić je naglasio da bez obzira na to što stanje u ovoj zdravstvenoj ustanovi nije idelano i postoje poteškoće u radu, intenzitet rada Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske raste iz mjeseca u mjesec.
"Od ukupnog broja bolničkih usluga u Republici Srpskoj, oko 46 odsto se pruži u Univerziteskom kliničkom centru Republike Srpske", istakao je Stanetić, navodeći da intenzivniji rad za posljedicu ima i veće troškove.
Kada je riječ o radu Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, Stanetić je rekao da treba imati u vidu da prije nekoliko godina nije uopšte postojala citostatska terapija u potpunosti, da se nisu radila genska istraživanja solidnih tumora za odabir kvalitetne terapije, te da interventna kardiologija nije ni postojala, dok danas sve to postoji i radi.
"Paleta citostatika koje se upotrebljava u liječenju malignih bolesti nije specifična samo za Univerzitetski klinički centar Republike Srpske nego za cijelu Srpsku i samo sporadično neki od rijetkih citostatika nedostaju i to kratkotrajno", naglasio je Stanetić komentarišući ocjene SDS-a da je stanje u zdravstvu loše i da nedostaju osnova materijalna sredstava za rad, da nema esencijalnih lijekova i medicinskih preparata, te da je "zabrinjavajuće da sala za kateterizacije srca već mjesec dana ne radi redovan program zbog nedostatka stentova".
Kada je riječ o intraokularnim sočivima, Stanetić je rekao da je završen tender i sočiva se isporučuju u najbržoj mogućoj mjeri, a smanjuju se liste čekanja koje su bile jako duge na prihvatljivih dva do tri mjeseca.
"Što se tiče sale za interventnu kardiologiju, tačno je da imamo poteškoća sa potrošnim materijalom, ali treba imati u vidu da je u prošloj i ovoj godini sala uradila najveći broj usluga koji je jednak zbiru usluga obavljenih u Mostaru, Sarajevu i Tuzli", istakao je direktor Univerzitetskog kliničkog centra Banjaluka.
On je poručio da pacijenti nemaju nijedan razlog za brigu ili strah, posebno imajući u vidu da u Univerzitetskom kliničkom centru radi mnogo odgovornih ljudi, čestitih ljekara, tehničara i sestara koji kad je najteže, daju najbolje rezultate.
Prema njegovim riječima, Univerzitetski klinički centar u ovom trenutku pruža mnogo više usluga nego što mu stiže novca, a za još intenzivniji i kvalitetniji rad neophodno je mnogo više uložiti u zdravstveni sektor u cjelini.
"Žao mi je što pojedini političari, stanje u zdravstvu interpretiraju samo iz ugla koji im je dovoljan za dnevno-politike svrhe negledajući na nivo sredstava koji se izdvajaju za zdravstvo i broj i kvalitet usluga koji se obave", rekao je Stanetić. /kraj/mš