• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pooštrene kazne: Brza vožnja do 1.000 KM

Autor mondo.ba

Vozačima sklonim prekoračenju brzine preporučuje se da tu naviku što prije suzbiju, jer bi uskoro na snagu trebalo da stupe pravila koja predviđaju strože kazne za ovu i druge vrste prekršaja.

Savjet ministara BiH konačno je utvrdio dugoočekivani Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja i slijedi upućivanje u parlamentarnu proceduru usvajanja.

Tim dokumentom pooštrena je kaznena politika sa aspekta brzine kretanja, pa će tako kazne za prekoračenje od 20 do 30 kilometara na čas iznositi od 100 do 300 KM, dok će oni koji brzinu prekorače preko 30 km/h biti kažnjeni od 400 do čak 1.000 maraka, pišu "Nezavisne novine".

Iste su novčane kazne, kako je potvrđeno iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH, i za odbijanje alko-testa, te za utvrđeni stepen alkoholisanosti na primjer iznad 1,5 grama po kilogramu, za šta je predviđeno i zadržavanje do otrežnjenja.


Pooštrene su, takođe, i sankcije za korištenje mobilnog telefona tokom vožnje, te za nevezivanje sigurnosnog pojasa, a iznose od 100, pa čak i do 300 KM.

Uz mobilne telefone, propisuje se zabrana upotrebe i audio, odnosno video uređaja na način da ometaju ili odvraćaju pažnju vozača za vrijeme vožnje.

"Propisuje se da će licu koje je u periodu od dvije godine od dana sticanja prava upravljanja motornim vozilom sakupilo četiri kaznena boda nadležni organ za izdavanje vozačke dozvolu oduzeti i poništiti", pojašnjeno je iz Ministarstvu komunikacija i transporta BiH.

U praksi to znači da će vozač kojem je dozvola oduzeta i poništena morati ponovo proći proces osposobljavanja i položiti ispit.

"Propisuje se i zabrana vozaču koji stekne pravo upravljanja vozilom da u periodu od dvije godine od dana izdavanja dozvole vozi u periodu od ponoći do pet časova ujutru", kažu iz Ministarstva.

Osim toga, uvodi se i obaveza zdravstvenoj ustanovi da u slučajevima kada nekoga otpušta na kućno liječenje, a nije sposoban za samostalnu vožnju, o tome obavijesti policiju radi provjere važenja vozačke dozvole.

"U slučaju da se provjerom utvrdi da lice posjeduje važeću vozačku dozvolu, nadležni organ za unutrašnje poslove će je privremeno oduzeti, dok zdravstvena ustanova ne utvrdi da je lice sposobno za samostalno upravljanje vozilom", precizirano je ovim zakonskim rješenjem.

Izmjene se tiču i pješaka, kojima će biti zabranjeno da za vrijeme kretanja kolovozom koriste mobilni telefon, kao i da imaju slušalice u ušima.

"Smatramo da će predložene izmjene, po usvajanju, doprinijeti daljem unapređenju sistema bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH", kazao je Zoran Andrić, pomoćnik ministra komunikacija i transporta BiH.

Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, kaže da je riječ o pozitivnom pomaku jer su kazne povećane, a bile su simbolične, te nekoliko puta manje nego u regionu.

"Ove mjere bi trebalo da daju rezultat, koji će se ogledati u većoj bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju", rekao je Radović.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

kfd

Malo je to. Smislite i oduzmite jos sto se moze oduzeti obicnom covjeku a sta je sa krupnom ribom?Em ima paru em mu se moze.Zivjeli.Sve ce to narod izdrzati.Ima boga.

Obični građanin

Još samo da nam ugrade čipove za praćenje i čitanje misli pa da nas počnu kažnjaviti ako ručamo u vrijeme koje nije predviđeno za to. Lopovi haraju državom. Nemamo još porez na vazduh i kaznu za prekoračenje disanja.

MONDO REPORTAŽE