Da građani žive na kredit i od dozvoljenog minusa nije novo, ali jeste činjenica da im pozajmice ne trebaju više za luksuz već za puko preživljavanje.
Da su se džepovi ispraznili i da je zaduženost građana Republike Srpske sve veća pokazuju i zvanični podaci iz bankarskog sektora. Prema najnovijim podacima svaki stanovnik duguje čak 1.955 KM i to po raznim osnovama, bilo da je reč o izmirivanju kredita ili minusu na karticama.
Aleksa Milojević, ekonomski analitičar, kaže za "Novosti" da je ukupna ekonomska situacija u Srpskoj katastrofalna i da je rezultat uništene privrede da građani moraju da žive na kredit i u minusu.
"Nekada su građani Srpske dizali kredite da kupe stanove ili automobile, sada dižu kredite da bi preživljavali. Plate su godinama na istom nivou, cijene skaču, a posla sve manje. Mi u Srpskoj nemamo privredu koja može da povuče građane prema boljem standardu. Tako su građani danas primorani da žive na kredit", ističe Milojević.
On dalje kaže da nijedno društvo ne može ovako da živi godinama i da ukoliko ne dođe do jačanja privrede slijedi ekonomski i socijalni krah u društvu Srpske.
"Kada vam 90 odsto građana u državi ima kredite i razne minuse po karticama i živi samo od kredita to vam je posljednji nivo prema ekonomskom slomu. Kada dođe do sloma onda će banke krenuti u naplate kredita, a to će značiti haotično stanje i uzminje imovine građana jer građani više neće imati od čega da plaćaju obaveze", ističe Milojević.
Januar je mesec u godini kada građani tradicionalno što zbog slava, Nove godine, Božića, ali i početka drugog polugodišta u školama isprazne novčanike i zakucaju kartice u "crveno".
Inače, prosečna plata u Srpskoj je 850 maraka, pa je jasno da građani moraju nekako da namaknu još novca, a to su najčešće minusi na karticama i krediti u visini dvije-tri prosječne plate, pogotovo da se preživi januar. Prosječna sindikalana korpa u Srpskoj je, prema podacima Saveza sindikata RS, za decembar prošle godine bila 1.854 marke, što je i više od dvije prosječne plate u Srpskoj.
U korpu ulaze najosnovnije namirnice da jedna četvoročlana porodica preživi mesec, a kada se na to dodaju i razne proslave u januaru, jasno je da većina građana Srpske ulazi u finansijske probleme kojima nekad ne vidi kraj.