"Oštro osuđujemo sve prijetnje slobodi medija i apelujemo na tijela za provođenje zakona da u potpunosti istraže slučajeve napada na novinare i obezbijede sigurne uslove za njihov rad", saopšteno iz Delegacije EU u BiH
Iz Delegacije EU u BiH saopšteno je da napadi na medije, kao u slučaju televizijske ekipe N1 i onemogućavanje izvještavanja Federalne televizije, predstavljaju ozbiljna kršenja prava novinara s obzrom na to da je njihova bezbjednost preduslov za slobodu govora i slobodu medija, te su kao takvi ozbiljan povod za zabrinutost.
"Oštro osuđujemo sve prijetnje slobodi medija i apelujemo na tijela za provođenje zakona da u potpunosti istraže slučajeve napada na novinare i obezbijede sigurne uslove za njihov rad", ističe se u saopštenju.
Iz Delegacije EU navode da novinarima u BiH mora biti omogućeno da obavljaju svoj rad bez prijetnji.
"Za EU sloboda izražavanja i sloboda medija su među glavnim prioritetima. Kao dio Kopenhaških političkih kriterijuma, oni su ključni aspekt procesa EU integracija za zemlje Zapadnog Balkana, uključujući i BiH", napominje se u saopštenju.
Iz Delegacije EU naglašavaju da se pažljivo prate ova pitanja prilikom procjene spremnosti BiH u procesu približavanja EU i očekuju punu podršku nosilaca odgovornih funkcija na postizanju ovih prioriteta.
I televizija N1 osudila napad na novinarsku ekipu
Uredničko vijeće N1 televizije najoštrije osuđuje fizički napad pripadnika Ravnogorskog četničkog pokreta na ekipu N1 televizije u Draževini kod Višegrada.
"Reporterka Adisa Ibrahimović i snimatelj Alen Skorupan, iz N1 centra Sarajevo, spriječeni su silom, na najgrublji način, u pokušaju da obave svoj posao u Višegradu i da izvjeste sa obilježavanja 70 godina od hapšenja četničkog vođe Draže Mihailovića", dodaje se u saopštenju.
Uredničko vijeće N1 televizije, sa sjedištem u Luksembrugu, ovaj napad doživljava kao najdirektniji atak na slobodu medija i poziva nadležne institucije u BiH da hitno reaguju, privedu i kazne odgovorne za napad na ekipu naše kuće.
"Okupljanje ravnogorskih četnika bilo je najavljeno lokalnoj policijskoj stanici, što znači da su novinarske ekipe morale biti obezbjeđene i moralo im je biti omogućeno da obave svoj zadatak. Ovaj događaj još jednom je podsjetio na izuzetno teške okolnosti u kojima rade novinari u BiH.
Uredničko vijeće N1 televizije, ekskluzivnog partnera CNN-a za regiju, poručuje da fizički napad na ekipu neće spriječiti vodeću njuz televiziju u BiH i regiji da nastavi izvršavati svoju misiju profesionalnog informisanja javnosti o svim bitnim događajima.
"Užasavajuće je da u 21. vijeku, u srcu Evrope, novinari bivaju napadnuti na najgrublji način tokom obavljanja profesionalnog zadatka. Stoga, još jednom pozivamo sve nadležne institucije da reaguju kako se napadi na novinare, ugrožavanje slobode medija, izvještavanja i profesionalnog rada ne bi više ponavljali", navodi se u saopštenju.
N1 zahvaljuje nekolicini učesnika skupa u Draževini kod Višegrada koji su stali u zaštitu njihove ekipe i time spriječili još teži fizički napad pripadnika Ravnogorskog četničkog pokreta na reporterku i snimatelja.