• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Građani protiv korupcije, 72 prijave

Autor mondo.ba

Građani Srpske u prošloj godini 72 puta su kliknuli na dugme PRIJAVITE i prijavili korupciju u ustanovama i institucijama Srpske.

To su činili preko aplikacije za prijavu sumnje na korupciju i druge nepravilnosti dostupne na internet stranici Vlade.

Šest građana je podnijelo prijave pod punim imenom i prezimenom, ostali, njih 66, anonimno. Podatke o prijavama sabralo je Ministarstvo unutrašnjih poslova RS, piše ATV.

“Od 72 prijave, okončane su provjere u 39 slučajeva i u toku je rad po 33 slučaja. Od 39 okončanih slučajeva potvrđeni su navodi u pet slučajeva, u četiri slučaja su djelimično potvrđeni navodi, 16 prijava je neosnovano, dok se u 14 slučajeva radi o nepotvrđenim slučajevima”, rekla je načelnik Odjeljenja za odnose s javnošću Mirna Miljanović.

Ukoliko prijava bude potvrđena, institucija je dužna da provede disciplinski postupak protiv službenika. A ukoliko ima elemenata krivičnog djela, dužni su da obavijeste policiju. Kako smo saznali, prošle godine, građani su najviše prijavljivali radnike Ministarstva prosvjete i kulture, zdravlja i socijalne zaštite i Ministarstva unutrašnjih poslva. Uprava UKC RS, nije imala razloga da pretresa svoje redove po prijavama građana. Na dvije e-mail adrese i telefonski broj, nije bilo nijedne konkretne prijave. Tek nekoliko prigovora na odnos osoblja prema pacijentima.

“Ja bih se usudio da kažem da korupcije zvanično ovdje nema. Nemamo zvaničnih dokaza, zvaničnih informacija, nismo provodili nikakve detalje. Izuzev jednog slučaja koji smo saznali iz štampe. I taj postupak, pokrenut je disciplinski postupak protiv jedne doktorice, međutim ti koji su prijavili taj slučaj nisu željeli da se pojave u postupku i da potvrde, posvjedoče da je nešto u tom slmislu i učinjeno”, rekao je pomoćnik generalnog direktora za nemedicinska pitanja Mirko Ilić.

Mimo kamera, mnogi priznaju da su, bar bombonjeru, flašu pića ili bočicu parfema dali službenicima koji su im završavali poslove. Zvanično, u kameru, sa korupcijom i podmićivanjem nisu se susretali.

Ali ima onih koji ga uzimaju i to priznaju pred sudijom. Poput najsvježijeg slučaja ljekara i radnika FZO koji su uzimali mito ili se na to sumnja.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE