• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Lobisti kroje tržište na štetu domaćih kompanija"

Autor mondo.ba

Informacija Poreske uprave FBiH da su kladionice dužne državi za porez 45,5 miliona KM duga izaziva ovih dana veliku pažnju domaće javnosti.

Naime, Poreska uprava traži od Vlade FBiH jaču kontrolu poslovanje kladionica, uz izmjenu Zakona o porezu na dohodak. Čelnici SDA i HDZ već neko vrijeme vode spor oko toga kako podijeliti finansijsku dobit, a kao jedan od najvećih problema ističe se i oporezivanje dobitaka do 100 KM, na koje se do sada nije plaćao porez.

“Postoji osnovana sumnja da se i dobici do 100 konvertibilnih maraka dijele na više listića kako bi se izbjeglo plaćanje poreza na dohodak. Po ovom osnovu, nema prihoda u budžetu Federacije”, izjavio je Šerif Isović iz Poreske uprave FBiH.

Prema nezvaničnim podacima, BiH je rekorder u Evropi po broju kladionica, a samo u Federaciji BiH ima ih preko 2.500.

U 2015. na osnovu dobitaka do 50 evra isplaćeno je 227 miliona evra. U prva tri mjeseca 2016., 132 miliona evra. Šteta po budžet zbog neplaćanja poreza na dohodak je oko trinaest miliona evra. Ako bi se sva klađenja isto oporezovala, stopom od 10 posto, što traži Poreska uprava, u budžet bi se godišnje slilo 105 miliona evra.

Iz Asocijacije legalnih priređivača igara na sreću kažu da je ovdje riječ o lobistima koji kroje tržište na štetu domaćih kompanija.

„U cijeloj hajci na domaće kompanije za igre na sreću i u pokušaju uvođenja štetnog oporezivanja građana, lako se prepoznaju metode lobističkih grupa koje nastoje da pripreme tržište za račun inostranog nalogodavca. Prema važećoj Uredbi Vlade FBiH, postoji obaveza stručnog ispitivanja uticaja predloženih zakonskih i podzakonskih propisa uz učešće predstavnika industrije i to bi morala biti brana protiv bilo kakvih loših namjera“, saopšteno je iz ove asocijacije“.

U saopštenju koje je na adresu naše redakcije stiglo iz ALPIS-a stoji da su podaci koji se pojavljuju u medijima – netačni.

„Ovih dana se u javnosti vodi do sada neviđena hajka na domaće kompanije koje se bave sportskim klađenjem, uz iznošenje potpuno netačnih podataka. U tu hajku su se uključili i pojedini političari, svjesno iskrivljujući činjenice i pokušavajući da nametnu zakonska rješenja koja ne postoje nigdje u svijetu.
Naime, bez ikakve argumentovane analize, traži se oporezivanje bukvalno svih dobitaka građana od sportskog klađenja i daju nevjerovatne brojke. Primjera radi, svjesno se ukupan promet domaćih kompanija prikazuje kao njihov prihod i prećutkuju novim zakonom uvedene savremene mjere državne kontrole na tržištu igara na sreću, kojima se mogućnost utaje poreza i pranja novca svodi na minimum“, piše u saopštenju. 

Uvođenje oporezivanja malih dobitaka u igrama na sreću je, prema njihovim riječima, ništa drugo do pokušaj zatvaranja domaćih kompanija.

„Naime, uvođenje ovakvih poreza vodi do gašenja cijele te industrije, osim automata, što dovodi do toga da lobističke grupe plaćaju cijelu kampanju u javnosti. Da li treba oporezovati nekoga ko dobije 10 maraka na igrama na sreću? Da li će se dobitnik od toga obogatiti? Naravno da neće, već će taj dobitak ponovo uložiti u novo kolo sreće i tako u prosjeku šest do sedam puta", kaže statistika.

"Upravo zato su brojke od 450 – 500 miliona maraka godišnjeg prometa u igrama na sreću svojevrstan privid – to je novac koji se okreće više puta, a realna suma koja je prisutna iznosi od 70 do 80 miliona maraka. Od te stvarne sume, oko 40 do 50 miliona maraka na godišnjem nivou se daje državi za poreze, takse i nadoknade. Većina preostalog novca predstavlja trošak poslovanja – plate zaposlenih, zakupnine lokala, opremu i prateće usluge“, ističu u ALPIS-u.

Navedene činjenice, tvrde, uočljive su i u poslovanju privrednih subjekata koji rade u malom plusu ili minusu i u tom smislu se nameće zaključak da je novi vid oporezivanja malih dobitaka građana, neka vrsta pokušaja da građani ne učestvuju u igrama na sreću.

Kompanijama ostaje tek nekoliko procenata koji predstavljaju dobit, to se jasno vidi iz bilansa firmi i oporezuju se posebnim porezom. Ukoliko dobit treba još dodatno oporezovati, sa tim se možemo saglasiti, ali smo protiv toga da se stvara lažna slika o velikim zaradama i još većim mogućnostima za novi porez – jer dodatnog novca za novo oporezivanje jednostavno nema.

Naprotiv, ukupni prihodi od poreza će se smanjiti, jer će se se sportsko klađenje kao igra na sreću potpuno ugušiti, država će ostati i bez postojećih poreza, oko 6000 zaposlenih bez radnih mjesta, a građani bez svoje omiljene legalne zabave“, ističu.

„Ako pokušaj uvođenja novog poreza služi samo u svrhu lične promocije Bakira Izetbegovića i lobističkih grupa koje posjeduju automate za igre na sreću, onda to treba otvoreno i reći. Jedino što se tada postavlja i opravdano pitanje – da li u multinacionalnoj sredini vjera treba da nameće odnos prema igrama na sreću. Ako je to namjera Bakira Izetbegovića, onda otvoreno treba reći i da to ne smije da se dopusti”, kažu članovi ALPIS-a.

U zaključku saopštenja stoji:

„U cijeloj ovoj situaciji, želimo da vjerujemo da će prevladati realni, ekonomski argumenti, a ne iskonstruisane lobističke spletke. Ubijeđeni smo da je obaveza političara, bez obzira kojoj stranci pripadaju, da stvaraju kvalitetan privredni ambijent za razvoj prije svega domaćih kompanija, a ne da pokušavaju da interese inostranih lobističkih grupa stave ispred interesa očuvanja radnih mjesta građana. Konačno, i prema važećoj Uredbi Vlade FBiH, postoji obaveza ispitivanja uticaja predloženih zakonskih i podzakonskih propisa uz učešće predstavnika industrije. Upravo to zahtjevamo, a na dobrobit svih građana i države“

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE