Naredna godina donijeće planeti Zemlji olakšanje nakon rekordno visokih temperatura koje su primorale države da razmatraju načine borbe protiv klimatskih promjena, rekli su danas istraživači.
Jul je bio najtopliji mjesec od kada su počela mjerenja temperature u 19. vijeku, na šta su uticali efekat staklene bašte i fenomen El ninjo, koji zagrijava Pacifik.
NASA je ove sedmice saopštila da postoji 99 odsto šansi da će 2016. godina biti najtoplija i da će premašiti temperature iz 2015. i 2014. godine.
U narednoj godini, temperature neće biti tako visoke jer polako jenjava efekat El ninja, koji zagrijava istočni Pacifik i remeti vremenske obrazce širom svijeta.
"Naredna godina će vjerovatno biti hladnija od ove", rekao je Fil DŽouns sa britanskog Univerziteta Istočna Anglija. On je dodao da nema indikacija o jakoj La ninji, koja je suprotna El njinu i može da ohladi planetu.
Moćni El ninjo je donio rekordno visoke temperature 1998. godine, koje su premašene tek 2005. godine.
"Ako 2017. godina bude hladnije, onda će vjerovatno biti nekih klimatskih skeptika koji će reagovati", rekao je Žan-Moel Tepo, šef službe za klimatske promjene "Kopernikus" u Evropskom centru za srednjoročnu vremensku prognozu.
On je dodao da je dugoročni trend zagrijavanje, ali da prirodno postoje varijabilnosti, odnosno usponi i padovi.
"Naučna zajednica moraće ponovo da objašnjava šta se događa", rekao je on Rojtersu.
El ninjo je globalni atmosfersko-okeanski fenomen koji nastaje usljed fluktuacija vjetrova i temperature vode u tropskom dijelu Tihog okeana.
Prema dosadašnjim istraživanjima, El ninjo najvjerovatnije postoji od završetka posljednjeg ledenog doba. Njegov uticaj najviše se osjeća pred kraj decembra.