"Osnovni kriterijum za izdvajanje djece iz porodice u slučaju oduzimanja roditeljskog prava je ugroženost psihofizičkog razvoja djeteta, pri čemu je veoma važno procijeniti pravi trenutak kada se dijete razdvaja od roditelja"
Grahovčeva je pojasnila da prerano izdvajanje djeteta iz porodice može dovesti do teških posljedica i povrede prava djeteta po više osnova, dok predugo čekanje istovremeno može dovesti do teških posljedica po dijete.
U Republici Srpskoj prošle godine je zabilježeno 18 slučajeva oduzimanja roditeljskog prava, a kao okolnosti se najčešće navode siromaštvo, alkoholizam, teško zdravstveno stanje roditelja i nasilje nad djecom.
Grahovčeva ističe da se adekvatan odgovor društva na ovaj problem zasniva na sistemskim mjerama pomoći i podrške porodicama.
"Te mjere zasnivaju se na materijalnoj i savjetodavnoj podršci porodicama čija su djeca pod rizikom, kako bi se isključilo siromaštvo kao uzrok gubitka roditeljskog staranja", rekla je Grahovčeva.
Osim toga, dodala je ona, vrlo bitna je i stalna saradnja nadležnih službi na prepoznavanju djece koja odrastaju u riziku od izdvajanja iz porodice, kao i unapređenje preventivnih mjera nadzora nad vršenjem roditeljskog prava.
Navodeći da Konvencija o pravima djeteta utvrđuje pravo djeteta da živi sa svojim roditeljima, Grahovčeva kaže da je u situaciji kada roditelji zanemaruju dijete ili kada je u porodici izloženo različitim oblicima nasilja i zlostavljanja, za dijete je jedino rješenje izdvajanje iz porodice.
Prema podacima Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, prošle godine evidentirano je 75 izrečenih mjera nadzora nad vršenjem roditeljskog prava, inicirano 12 postupaka oduzimanja roditeljskog prava, dok je na evidenciji centara za socijalni rad i službi socijalne i dječije zaštite bilo 3.093 porodica sa poremećenim porodičnim odnosima.
"Roditelji i ostali članovi porodice ne smiju dijete podvrgavati ponižavajućim postupcima, duševnom i tjelesnom kažnjavanju, odnosno zlostavljanju", rečeno je Srni u Ministarstvu.
U resornom ministarstvu ističu da roditelju koji zlostavlja dijete, zloupotrebljava roditeljsko pravo ili je napustio dijete, zanemario brigu o djetetu i svoje roditeljske dužnosti, sud u vanparničnom postupku oduzima roditeljsko pravo.
"Predmetni postupak pokreće organ starateljstva, roditelj, usvojilac. Roditelju kome je bilo oduzeto roditeljsko pravo, sud može to pravo vratiti kada prestanu razlozi zbog kojih je roditeljsko pravo oduzeto", pojasnili su u Ministarstvu.
Imajući u vidu značaj porodičnog okruženja za pravilan razvoj i odrastanje djeteta, naveli su u Ministarstvu, imperativ u radu sa djecom čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama je iskoristiti sve biološke i druge resurse porodice u zaštiti djeteta.
"Pri izboru odgovarajuće mjere prema djetetu, odnosno roditeljima, organ starateljstva vodi računa o načelu postupnosti, te uzima u obzir uzrast djeteta, stepen njegovog razvoja, psihička svojstva, sklonosti, navike, dotadašnje vaspitanje i odgajanje, porodične i socijalne uslove u kojima je dijete živjelo i druge relevantne okolnosti", ističu iz Ministarstva.